Osobe koje su preležale kovid 19 uz upalu pluća često se žale da im je posle oporavka dugo vremena osećaju zamora i jedno od pitanja koje se postavlja je kako oporaviti pluća, a na njega odgovara pulmolog dr Srđan Lukić.

On za Nova.rs  podseća da funkcija pluća zavisi od mnogo faktora, počevši od “respiratornog centra u produženoj moždini, preko perifernog nervnog sistema koji inerviše pluća i disajne mišiće, zatim muskuloskeletne strukture grudnog koša, pa strukture i funkcije disajnih puteva i na kraju stanja samog plućnog tkiva”.

“Razne bolesti dovode do oštećenja funkcije pluća na ovim nivoima, i neka od njih su podložna rehabilitaciji, kao na primer disajni mišići, dok neka nisu, na primer nervni sistem”, poručuje Lukić.

Nakon blagih formi kovida, prema njegovim rečima, ne dolazi do oštećenja bilo kojih od pomenutih faktora i tu nema potrebe za bilo kakvim posebnim vežbama disanja.

“Nakon formi bolesti koje u osnovi imaju upalu pluća tu nakon lečenja može ostati zahvaćenost plućnog tkiva i sporo povlačenje tih promena. U tom slučaju će razmena gasova biti kompromitovana što može reaktivno da dovede do ubrzanog i dubljeg disanja, posebno prilikom napora, kako bi se kompenzovala ta smanjena razmena gasova”, objašnjava.

Na žalost, kako ističe, ne postoje vežbe “kojima bi mogla da se poboljša funkcija na nivou plućnog tkiva već se mora sačekati da se promene povuku kako bi se normalizovala gasna razmena”.

“Tokom perioda tog oporavka usled učestalog intenzivnog disanja može doći do zamaranja disajne muskulature. U tom slučaju mogu da pomognu vežbe disanja koje optimizuju funkciju pomenutih disajnih mišića i smanjuju njihovo opterećenje”, dodaje pulmolog.

Ukoliko je, kako ističe, klinička slika bila teža i zbog nje je pacijent bio na nekom od modaliteta mehaničke ventilacije, može se očekivati da je došlo do atrofije i slabljenja funkcije disajnih mišića.

“Tu u procesu rehabilitacije mogu da pomognu razna pomagala koja sva funkcionišu po principu balona iz pitanja – prave otpor pri izdisaju i tako stimulišu disajne mišiće na rad, i povratak mišićne mase i funkcije”, ističe dr Lukić.

Međutim, kako dodaje, sva ta pomagala “koja funkcionišu pri izdisaju uglavnom rehabilituju ekspiratorne mišiće koji su za proces disanja manje važni od inspiratornih, tako da pored duvanja u balon, ili neki ciljano napravljen aparat za tu svrhu, treba obavezno dodati vežbe disanja koje pomažu i inspiratornim mišićima da se vrate u svoju normalnu funkciju”.

Kod ovih pacijenata je, prema njegovim rečima, očekivano da je ceo organizam nakon lečenja ispao iz “kondicije” i tu pored “rehabilitacije disanja treba odraditi i lokomotornu rehabilitaciju”.


Izvor: Nova.rs

Korona virus, naslovna fotografija: Pixabay