Ekstremne suše širom Evrope otkrivaju hiljade godina izgubljene istorije.

Kako piše businessinsider.com, najdramatičnija je nacistička flota od 20 nemačkih ratnih brodova iz Drugog svetskog rata, koja je ponovo izronila na površinu pošto je vodostaj reke Dunav u Srbiji pao zbog visokih temperatura i nedostatka kiše.

Hitlerova Crnomorska flota potopljena je 1944. godine, dok se nemačka vojska povlačila od sovjetskih snaga, prenosi Reuters.

Razbacani duž korita Dunava, na nekima od nacističkih brodova još uvek se mogu naći puške, kupole, komandni mostovi i slomljeni jarboli.

Prema pisanju The Washington Post-a, smatra se da je mnogo više brodova zatrpano ispod peščanih obala reke.

U razgovoru za lokalne medije, Velimir Trajilović, penzioner iz Prahova koji je napisao knjigu o ovim brodovima, rekao je da tu postoji oko 10 000 eksplozivnih naprava, za koje se ne zna u kakvom su stanju, te da je nemačka flotila ostavila iza sebe veliku ekološku katastrofu koja preti stanovnicima Prahova, čiji je i on stanovnik.

Olupina nacističkog broda iz Drugog svetskog rata (Foto: rs.n1.info.com)

Olupina nacističkog broda iz Drugog svetskog rata (Foto: rs.n1.info.com)

Diljem Evrope, kontinentalna suša otkriva sve više izgubljene istorije.

U Španiji je, na primer, presušio rezervoar Valdekanas, otkrivajući praistorijski kameni krug nazvan „španski Stonehenge“, zvanično poznat kao Dolmen od Gvadalperala. On je zapravo otkriven 1926. godine, ali je bio prekriven vodom od 1963. Od tada je bio potpuno izložen samo četiri puta, ali je sada ponovo vidljiv, pošto vlasti kažu da je nivo vode pao na 28 posto ukupnog kapaciteta, kako prenosi Reuters.

Valdekanas (Foto: arceonews.net)

Valdekanas (Foto: arceonews.net)

U Nemačkoj se pojavljuje srednjevekovno „kamenje gladi“ u presušenim rekama. Ovo kamenje označava kako je nivo vode bio nizak u prethodnim razornim sušama. Istraživači kažu da oznake izražavaju da je „suša donela lošu žetvu, nedostatak hrane, visoke cene i glad siromašnim ljudima“.

„Ako me vidiš, onda plači“ piše na natpisu na steni u reci Elbi u blizini severnog češkog grada Dječina, blizu nemačke granice, kako piše The Guardian. Na jednom kamenu u Nemačkoj, pak piše sledeće „Kada ovo porine, život će ponovo postati živopisniji“.

"Kamenje gladi" u Dječinu (Foto: sciencealert.com)

“Kamenje gladi” u Dječinu (Foto: sciencealert.com)

U italijanskoj reci Po, vrelina je izložila bombu od 1000 funti (težinska mera u ovom slučaju) iz Drugog svetskog rata, a evakuisano je 3000 stanovnika, dok je uklanjanje bombe proizvelo kontrolisanu eksploziju ovog uređaja koji je proizveden u SAD.

U presušenom jezeru Komo, u severnoj Italiji, otkrivena je lobanja jelena stara 100 000 godina i ostaci hijena, lavova i nosoroga, kako navodi The Guardian.

I tako.

Nešto mnogo ne radimo dobro kada nas baš ni klima ne služi.

Neki bi pomislili da nas Bog kažnjava.

A da li ima razloga, procenite sami.

Prevela i pripremila: Ljudmila Janković Gubik

Suša (Foto: chronicle.co.zw)