Zašto bi stajali u redu četiri sata na graničnom prelazu autoputa Reske-Horgoš, kada jednim malim obilaženjem na nedavno otvorenom prelazu Kibekhaza-Rabe možemo ući u Srbiju za deset minuta? Najjednostavniji odgovor na ovo pitanje je sledeći: zato što ne znamo koliki je red kod Kibekhaza. Da ovo ne bi bio odgovor na pitanje, uputno je koristiti aplikaciju BorderWatcher, android ili iOS verziju, uz čiju pomoć možemo uštedeti i vreme, a i benzin.
Sabad Mađar So se u više članaka već bavio pomenutom aplikacijom, a pošto nam je na vratu period praznika, kada se povećava broj onih koji prelaze granicu, svima savetujemo da skinu i koriste ovu aplikaciju, a naravno ako putujete, informacije podelite sa drugim korisnicima.
Razgovarali smo sa Sabo Tamašem, koji je osmislio i razvio ovu aplikaciju o daljem njenom razvoju.
Koje su najznačajnije i najuočljivije promene i čemu one služe?
– Od našeg poslednjeg razgovora, mnogo se toga dogodilo. Letos se završilo na tome, da nam je za prijavu potreban Google nalog, što će poboljšati pouzdanost aplikacije. Kao rezultat ovoga, danas imamo više od trideset i tri hiljade korisnika, koji su se barem jednom prijavili i koristili aplikaciju. Kasnije letos nisam imao toliko vremena da se bavim njome, zbog toga što mi je venčanje u septembru potrošilo dosta vremena. Naravno i novootvoreni prelaz između Rabea i Kibekhaze je dospeo u aplikaciju. Najviše volim da me sami korisnici potraže i kažu mi za čim imaju najviše potrebe u aplikaciji. Tako je rođen omiljeni granični prelaz-ako nešto tako uopšte može da postoji-, čemu zaslužujući možemo još brže doći do informacija. Pošto je pokrenuta aplikacija, treba samo da se klikne na zvezdicu i korisnik već vidi one granične prelaze koje je ranije postavio.
Svako ko redovno koristi aplikaciju može da primeti da si razdvojio emitovanje informacija: jedna je kad korisnik stigne do granice, a druga je kad je već pređe
– Ovo je bilo potrebno zbog toga da korisnici što brže mogu da stignu do informacija, naime, ako je na primer period čekanja sat vremena, i korisnik sačeka da pređe i tada upiše vreme čekanja, onda bi ostali korisnici dobili infomaciju sa sat vremena zakašnjenja… Ovako imaju mogućnost da više puta pruže informaciju, jednom kada su stigli na granicu i onda kada su je prešli. Naravno, u prvom slučaju jasno je, da se radi o „procenjenim“ podacima. Srećom, mnogi naprave fotografiju ili daju informaciju o tome koliko automobila stoji u redu, što je takođe ogromna pomoć. U poslednjih pet meseci uvedene su i pogodnosti: jedna od njih je i ta da se lako može osvežiti stranica sa statusom graničnih prelaza ili stranicu sa informacijama na način da povlačite popise nadole po ekranu, a „Pull to refresh“, a i jedna ikonica daje znak da će aplikacija osvežiti podatke. U najnovijoj verziji ne treba više posebno otvarati date informacije, već je dovoljno da otvorite jednu i levo-desno vučete ekran. Tada aplikacija menja na prethodnu ili sledeću informaciju.
Proteklog vikenda je bilo kada je neko upisao petnaest minuta kada je čekanje bilo četiri sata… Da li je unapređenje pouzdanosti aplikacije i dalje prioritet?
– Zbog pouzdanosti i daljih unapređenja, dodato je i to da se vidi koliko puta je korisnik već uneo vreme čekanja. Ovo je u cilju toga da mnogo pre prihvatamo informaciju od nekog ko je iskusan i daje puno informacija, nego od onog koji je to uradio prvi put.
Takođe je moguće videti koliko daleko je nastao podatak od središta graničnog prelaza, a ovo može da pomogne u tome da lakše odlučimo koliko je pouzdana data informacija. Ako je nastala informacija udaljena više od deset kilometara, mi ćemo i na to ukazati.
Da li se broj korisnika smanjio od kada je za aplikaciju potrebna prijava putem email-a?
-Na sreću, ni malo, štaviše porastao je jedan i po put. Priznajem da mi je bilo vrlo teško uvesti to, upravo iz straha da se ne smanji broj korisnika, ali da bi aplikacija bila pouzdana, ovo je bilo neophodno. Izgleda da mi je vreme dalo za pravo, s obzirom da broj naših korisnika ne da nije opao, već je porastao. Pouzdam se u to da su se stari bajkeri navikli na aplikaciju, a novima je već postala osnovna.
Da li je došlo do značajnog pada broja korisnika nakon letnjeg perioda?
-Do značajnog pada ne, pre do stagnacije. U prvo vreme sam računao na to da će do praznika broj opasti blizu 20-25 hiljada, zatim će se posle praznika vratiti na staro, ali je broj korisnika stalno bio oko 30 hiljada. Verujem da je to zbog toga što smo redovno osvežavali obe platforme – android, iOS – i zato što korisnici vole ovu aplikaciju.
Kakav je bio jesenji period što se tiče korišćenja aplikacije na dnevnoj bazi?
-Količine datih informacija su prepolovljene. Ovo može da zvuči pomalo negativno, ali i ovako je broj informacija dat od strane korisnike iznad 150, zapravo, ako uporedimo isti ovaj period od prošle godine, pet puta više informacija je stiglo ove jeseni nego prošle. Verujem da ne otkrivam neku veliku novinu ako kažem da sa približavanjem prazničnog perioda konstantno raste broj korisnika, tj. sve više i više njih se oslanja na podatke BorderWatcher aplikacije, a upravo zato je za nas važna njena pouzdanost.
Da li je postojala inovacija koju ljudi nisu zavoleli, nisu koristili, pa je niste ni razvijali dalje ili je vraćena na prethodnu verziju?
-Nisam direktno dobio povratne informacije da im se nešto novo nije dopalo. Zapravo, kada je počelo pirjavljivanje na Google naloge, dobio sam jednu poruku da dok je to tako, dotična osoba neće koristiti aplikaciju… Pre bih mogao da pričam o tome, da kada je dodata mogućnost ažuriranja podataka, bio je jedan poseban taster na meniju, ali su ga po statističkim podacima malo koristili, manje nego jednostavniju verziju, pa sam ga ukinuo.
Razvijanje aplikacije se nastavlja: kakvi su planovi za blisku budućnost?
-Nije slučajno da je već vidljiv broj ulaznih informacija od strane korisnika, zapravo, biće uvedena stranica sa profilom korisnikovog Google naloga i njegovim imenom, kao i informacije koje je pružio u aplikaciji, kao što su data vremena čekanja, postavljene slike, ili koliko lajkova je dobio za pružene informacije. Ovo je zapravo ulaznica za dve novine, od kojih je jedna stranica „Događaj“, poput Facebook fida, gde su vidljivi svi postovi, odnosno svi unosi na graničnim prelazima između dveju zemalja. Ovde će na jednom mestu moći da se nađu važne informacije koje se tiču graničnih prelaza, na primer između Srbije i Mađarske, bez pitanja, debata i smešnih ili tome slično komentara.
Drugi veliki zalogaj je jedna Tabela, na kojoj će mesto naći oni korisnici koji daju najviše informacija. Putem ovoga se može formirati i malo takmičenje, koje će nadam se rezultirati još većim brojem informacija.
-Nažalost, zbog obima posla i još nekih drugih stvari, nismo imali vremena da se pripremimo pre praznika, ali planiramo da novo izdanje izađe već u prvih nekoliko nedelja januara. U slučaju iOS aplikacije, doći će do većih promena, redizajna, kako bi bila još lepša i upotrebljivija. Mnogo-mnogo se zahvaljujemo svim BorderWatcher-ovcima, što aktivno doprinose lakšem prelasku granice zajednice, neprekidno pružajući informacije. U znak zahvalnosti, razvijanje aplikacija neće stati: učinićemo ih još boljim, korisnijim i tačnijim! Ovim putem bih želeo svima da poželim srećne i mirne praznike i sigurno putovanje!
Janoš Teke
Prevod: Ljudmila Janković Gubik
Članak na mađarskom: