Protesti u Beogradu, započeti nakon najave predsednika Srbije da će biti uveden policijski čas, više se ne održavaju. Na proteste su dolazile različite grupe – od nasilnih demonstranata do onih koji su želeli mirna okupljanja. Policija je na nasilje odgovorila brutalno, a na meti su se našli i građani koji su mirno protestovali.
Brojni primeri brutalnosti zabeleženi su kamerom. Nevladine organizacije pozvale su građane da im se obrate ako su pretrpeli ovakvo ponašanje policajaca. Jedna od njih je Mia Batajić. Policajci su je, kako svedoči, pretukli 8. jula.
Te večeri, posle prvih baklji i kamenica ispred Skupštine, policija je odgovorila suzavcem i potisnula demonstrante. U Bulevaru kralja Aleksandra sukobi su se nastavili i nekoliko sati kasnije. Oko 23:30 policija je skoro potpuno potisnula okupljene ka Tašmajdanskom parku.
„Mi smo te večeri stajali poprilično daleko na začelju te kolone. Ja iskreno nisam mogla da vidim šta se dešavalo napred skroz, ali u trenutku kada je krenuo ceo haos nije bilo naznaka za to. Mi smo zviždali i možda smo uzvikivali neke parole, ali niko nije naudio nikome. Nisu bacane nikakve kamenice, baklje nisu paljene. Ništa. Nismo uništavali imovinu grada, ništa od toga nismo radili. Stajali smo mirno i bežali smo kada su bacali suzavac“, kaže Mia Batajić za Insajder.
Navodi da se, kada je policija bacila suzavac, okrenula ka Tašmajdanskom parku, pokušavajući da se skloni.
„Shvatila sam da ne mogu da bežim, zato što sam mislila da ako me budu uhvatili u bežanju, da će me namlatiti. I ugledala sam druga i drugaricu koje sam izgubila kada smo krenuli da trčimo, došla sam do njih i dogovorili smo se da postupamo po naređenju policajaca koji će nam neminovno prići. Nakon toga je žandarmerija došla do nas. Oni su trčali kroz Taš, bilo ih je mnogo, ali mislim da su trojica krenuli ka nama. Mi smo digli ruke i molili smo da nas ne tuku, jedan od njih se ustremio samo na mene, i ja sam išla unazad sve dok nisam došla do gilendera, jer sam se popela uz tri mala stepenika i nisam više imala gde“, kaže ona.
Kada je, kako kaže, shvatila da će da je policajci tući, legla je na pod, podigla ruke i kolena, pokušavajući da zaštiti glavu i stomak.
„Onda je on krenuo da me tuče, prvi udarac sam primila u ruku, ja sam sve vreme molila da me ne tuku. Zatim je došao njegov kolega, i njih dvojica su stajali iznad mene i tukli su me pendrekom po rukama i nogama, i pokušavali su da me šutiraju, ali to nije bilo baš uspešno s obzirom na to da je deo na kojem ležala bio jako skučen. I drali su se ’Marš odavde, beži odavde’. I onda sam im rekla da ne mogu da odem ako me sve vreme biju i onda su prestali na sekund da me tuku i rekli su ’Aj sad marš odavde’. Ja sam se provukla kroz gilender i u trenutku kada sam spustila desnu nogu na pod, njihov treći kolega me je uhvatio za ranac i krenuo da me bacaka i odgurnuo me je“, svedoči Mia Batajić.
Dalje navodi: „Onda sam upala u neku razrovanu zemlju, cveće, ne znam više ni šta je bilo, zatim me je uhvatio četvrti policajac i on me je isto bacakao, gurao me je i isto mi govorio ’Marš odavde’. I onda sam ja stala očajna jer više nisam znala šta da radim, pošto nemam gde da idem, oni su svuda. Ako su me njih dvojica prebila, nisam mogla uopšte da računam na to da me neko drugi neće isto dohvatiti i tući. I onda sam im rekla da ne znam kuda da idem i da prekinu da me guraju, da mi samo kažu kuda da se uputim i da ću otići. U tom trenutku mi je prišao njihov kolega koji me je uhvatio za ruku, sklonio od njih i rekao mi da idem u pravcu Crkve svetog Marka i da požurim“.
Kaže da nije bilo nikakve komunikacije između nje i policajaca i da nije mogla da im razazna lice.
„Baš nikakve samilosti prema devojci koja vidno nije došla tamo da pravi nerede. Niti sam za to fizički sposobna, niti mi je to bila namera“, ističe.
Sutradan je, kako navodi, otišla u Urgentni centar, gde je utvrđeno da nema prelome, ali da ima tri hematoma.
“Fizička sila koja je dostigla prag nečovečnog i ponižavajućeg postupanja”
Obratila se Inicijativi A11 za pravnu pomoć u vođenju krivičnog postupka protiv NN policajaca. Obavljeno je i veštačenje koje bi trebalo da pokaže stepen njenih povreda i način na koji je do njih došlo, što će i biti priloženo uz krivičnu prijavu. Inicijativa A11 je do sada podnela četiri krivične prijave, kojima su obuhvaćena 23 pripadnika MUP-a.
„Ono što zapravo sve vreme i govorimo je da se ovde radi o primeni fizičke sile koja je zapravo dostigla prag nečovečnog i ponižavajućeg postupanja policijskih službenika. Tako da bi se o tome zapravo naknadno moralo razgovarati u sudskom postupku koji očekujemo da će biti pokrenut“, kaže za Insajder Danilo Ćurčić iz inicijative A11.
Prvo osnovno tužilaštvo, koje će voditi sve postupke, očekuje od Sektora unutrašnje kontrole MUP-a da istražuje svoje pripadnike i identifikuje one koji su nezakonito postupali. Do 16. jula NVO su podnele 14 krivičnih prijava.
Ćurčić ističe da je obaveza države Srbije da sistemski razmotri šta se sve dogodilo kada je u pitanju ponašanje policije na protestima.
„Kako je izgledao lanac komandovanja, kako se postupalo, da li su mere prinude koje su primenjene bile zapravo opravdane i neophodne u datim okolnosti, kako su se koristila hemijska sredstva, kako su se koristile druge jedinice MUP-a… Dakle sve ono što smo imali prilike da vidimo i što je zapravo jako dobro dokumentovano i posredstvom medija, ali i posredstvom privatnih snimaka građana koji su učestvovali na protestima“, dodaje Ćurčić.
Prema zakonu, policija sme da primeni sredstva prinude ako se, i pored naređenja, ne raziđe grupa koja se protivpravno okupila, ako se protivpravno ponaša ili svojim ponašanjem može da izazove nasilje ili narušavanje javnog reda.
MUP nije odgovorio na pitanja Insajdera koliko je povređenih građana i policajaca na protestima, koliko je uhapšenih i da li sprovodi kontrolu rada svojih pripadnika. Odgovore od MUP-a, pored novinara, čeka i Zaštitnik građana koji je 16. jula saopštio da je pokrenuo osam postupaka kontrole zbog policijske brutalnosti.
Sektor unutrašnje kontrole MUP-a trebalo bi da, po zahtevu Tužilaštva, identifikuje NN policijske službenike koji su brutalno postupali prema građanima ili primenjivali prekomernu silu.
Izvor: Insajder
Naslovna fotografija: Screenshot (insajder.net)