Ako Savet za borbu protiv korupcije počne da istražuje finansije velikih državnih preduzeća, i tu eventualno nađe nepravilnosti – onda je rešenje to, da treba smeniti njegove članove, možda i ukinuti celo telo!
Ovo je toliko poznat i raširen pojam, da je već i nepotrebno objašnjavati njegovo značenje. Inače je zanimljivo, da je mnoštvo međunarodnih istraživanja pokazalo i dokazalo da su ovo i borba protiv ovoga jedno od najčešćih izbornih obećanja. Odnosno, decenijama (vekovima?) u skoro svim zemljama sveta, u skoro svakoj predizbornoj kampanji, skoro svaka stranka obeća, da će, ako dođe na vlast, sigurno objaviti rat korupciji i iskoreniti je. A samo iz učestalosti obećanja može se zaključiti koliko uspešno…
Ali kada jednom dođu na vlast, moraju nešto poduzeti po tom pitanju – ili bar po pitanju izgleda toga. I tako se na većini mesta i uspostavljaju razne agencije, saveti, tela za borbu protiv korupcije, sa različitim ovlašćenjima. I oni se i trude (u zavisnosti od toga koliko im je zapravo dozvoljeno) da urade svoje. Sve dok love sitnu ribu ili subjekte koji su baš eto vezani za tabor političkog protivnika, njihove aktivnosti su posebno spasonosne, i čak ni to nije problem, ako odstrele poneku zverku iz vladajuće nomenklature koja se previše izbezobrazila – to samo povećava kredibilitet. Međutim, desi se, da s vremena na vreme ova tela – radeći u ime aktuelne vlade – (pre)ozbiljno shvate svoj posao i počnu da istržuju sumnjive slučajeve nekih zaista velikih riba, jer na ovom nivou kruži već zaista ozbiljan (javni) novac. No, to je već problem. Na boljim mestima (takvima, na koje ne bi ni pomislili u prvom trenutku, na primer Južnoj Koreji ili Rumuniji) na ovome mogu da padnu, i padaju, i ministri i predsednici država.
Ali samo zato, što nisu bili dovoljno kreativni. Nisu znali da se nose sa ovom situacijom, nisu znali, šta je rešenje. Srećom, u Srbiji ima mnogo iskusnijih i spremnijih političara, koji ne mogu tek tako da se zbune ovakvom jednom situacijom. Ako Savet za borbu protiv korupcije počne da istražuje finansije velikih državnih preduzeća, i tu eventualno nađe nepravilnosti – onda je rešenje to, da treba smeniti njegove članove, možda i ukinuti celo telo!
To se danas dešava u Srbiji. Ne ulazeći u detalje: Savet za borbu protiv korupcije je započeo istragu uprave Železnica Srbije, i već neko vreme istražuje jedan od sumnjivih ugovora Telekoma Srbije, da bi kao odgovor na to, Zorana Mihajlović, potpredsednica Vlade Srbije najavila da će „vlada nekoliko godina unazad pregledati rad Saveta za borbu protiv korupcije“.
Radoznalo čekamo razvoj događaja. Ali ni do tada nemojmo gubiti veru u sposobnosti srpske vlade.
Peter Kokai (Slobodna reč)
Korupcija, naslovna fotografija: Pixabay