Jedan od veoma važnih uzroka emigracije u našoj zajednici je materijalno i socijalno tapkanje u mestu. Trenutno može biti između 120 i 180 hiljada Mađara u Vojvodini, koji zaista ovde i žive – izjavila je Iren Molnar Gabrić portalu Vajdašag Ma posle subotičke onlajn konferencije, a u kojoj su učesnici razgovarali o položaju jednog dela nacije.
Sociološkinja je jako dobro napipala samu suštinu izrazom „tapkanje u mestu“: ja bih još dodao, da selidbama doprinosi i atmosfera koja vlada u zajednici. Ne poznajem samo jednu porodicu sa više dece iz svog okruženja, koji nisu loše živeli, nisu imali materijalne probleme, pa su se ipak spakovali i ostavljajući bake i deke odselili se u inostranstvo. Kada je došlo do razgovora o razlozima, nekolicina ih je pomenula, da im je dosta toga, da se za državni javni posao treba prijaviti sa partijskom knjižicom umesto profesionalne biografije, da se ne gledaju interesi učenika, već da se u prosveti zaposle rođaci i prijatelji…
Često se kaže da je lako članovima stranke, pošto im se (takođe) daje prioritet i u konkursima za finansijsku podršku.
Ovo je pokušao da opovrgne prošlog decembra Ištvan Pastor, predsednik Saveza vojvođanskih Mađara, koji je krajem godine na konferenciji za novinare izjavio, da su na tenderima koje je raspisala Fondacija Prosperitati samo jedanaest odsto onih koji su dobili finansijsku podršku članovi stranke. Nemamo razloga da dovodimo ovu izjavu u pitanje, međutim, već tada je postavljeno pitanje u vezi sa tim, koliki je procenat podeljenih više miliona evra dospelo na račun članova stranke. Tada smo dobili usmeno obećanje, da će i o ovome biti pripremljen jedan izveštaj, koji čekamo već devet meseci, ali još uvek nije stigao…
Janoš Teke (Slobodna reč)
Prosperitati, naslovna fotografija: Natalija Jakovljević