Glavni i odgovorni urednik portala Autonomija na mađarskom jeziku Čaba Presburger (Csaba Pressburger) rekao je u intervjuu za portal Slobodna reč da su nezavisni mediji koji izveštavaju na mađarskom jeziku u teškom finansijskom položaju, ali da imaju ono što je najvažnije – slobodu da izveštavaju i pišu na profesionalan način. On je govorio i o ulozi publike koja svojim donacijama jedina može da garantuje potpunu slobodu uređivačke politike u ovim medijima.

 

U kom su položaju nezavisni mediji koji izveštavaju na mađarskom jeziku?

Što se finansijske situacije tiče, naravno, u teškom su položaju. Nemaju sigurnu mesečnu dotaciju iz državnog budžeta, nemaju milionske donacije iz matične zemlje, nemaju sopstvene izvore finansiranja, kao što su npr. jedna štamparija ili poslovna zgrada. Nemaju ni dovoljne radne snage, niti sopstvena prevozna sredstva. Ali, i pored ovih manjkavosti, u izuzetno su dobrom položaju, jer imaju ono što je najvažnije – mogu potpuno slobodno da izveštavaju i da pišu o svemu na način kako dolikuje profesionalnim medijima.

Koji oblici finansiranja su na raspolaganju ovim medijima i da li oni dugoročno mogu da opstanu?

Od državnih izvora finansiranja im je ostao maltene samo godišnji konkurs nadležnog ministarstva koji se još manje-više drži profesionalnih standarda (valjda zbog toga što je u „izlogu“ – vidi se iz Brisela). Srećom, iz međunarodnih fondova se mogu dobiti grantovi za dobre projekte, ali konkurisanje na ova sredstva uopšte nije jednostavan i lak proces, sa nepredvidivim rezultatom, naravno. Dugoročni cilj za opstanak je da sami čitaoci, gledaoci, slušaoci finansiraju ove medije, ako im je do njih stalo. To je jedini pravi način da se garantuje potpuna uređivačka sloboda.

Da li ovi mediji zbog načina izveštavanja imaju određene pritiske od strane nacionalnih saveta ili političkih struktura u svojoj zajednici?

Političke pritiske nisam primetio, onesposobljavanje rada jesam. Vladajuće političke strukture naše manjinske zajednice čine sve što je u njihovoj moći da ove nezavisne medije odstrane od državnih izvora finansiranja.

Da li bi povezivanje ovih medija sa srodnim medijima, bez obzira na jezik, moglo da doprinese većoj vidljivosti, razmene sadržaja i mogućnostima za zajedničko apliciranje na pojedinim projektima?

Naravno, to je dobar put, ne samo da bi ovi mediji lakše opstali, ali je važno i zbog boljeg međusobnog razumevanja zajednica koje zbog jezičkih barijera nemaju dovoljno kontakata. Saradnja ovih medija doprinela bi i boljoj interkulturalnoj saradnji u Vojvodini.

U kojoj meri publika može da bude saveznik nezavisnim mađarskim medijima u njihovoj održivosti?

Ja sam optimista po tom pitanju. Vidi se da i u našem okruženju sve više medijskih konzumenata shvata da bez njihovog ličnog (u parama merljivog) doprinosa nema slobodnih medija. Taj trend se polako ali sigurno proširuje i na naše prostore. I sve dok se nacionalni servisi i razni paradržavni „mediji“ nalaze u sklopu propagandne mašinerije vlastodržaca, znatiželjnoj i na kritiku žednoj publici ne preostaje drugo oruđe sem da podstakne svojim sredstvima slobodno i nezavisno novinarstvo.

 

Razgovarala: Natalija Jakovljević (Slobodna reč)

Čaba Presburger, naslovna fotografija: Natalija Jakovljević

Realizaciju ovog projekta podržala je Fondacija za otvoreno društvo