Kako među građanima Srbije povećati svest, znanje i razumevanje procesa pristupanja Srbije Evropskoj uniji i pregovaračkog procesa sa EU – jedno je od pitanja na koje bismo mogli da dobijemo odgovor i kroz medijske izveštaje u kojima bi se, između ostalog, javnosti u Srbiji objasnilo kako su zemlje članice EU uspešno prevazišle izazove sa kojima se Srbija sada suočava kao deo procesa evropskih integracija. Kako bi se to postiglo, projekat “Puls Evrope – medijske posete EU” je za medije u Srbiji organizovao posebno pripremljene posete zemljama Evropske unije, međunarodnim organizacijama i drugim zemljama/regionima Zapadnog Balkana.
O temama iz prethodnih redova bilo je reči na današnjoj onlajn konferenciji za novinare u organizaciji projektnog tima „Puls Evrope – medijske posete EU. Jer, kako je duhovito primetio savetnik za odnose sa javnošću i medije delegacije EU u Srbiji Patrik Šmelcer – Ako neće breg Muhamedu, onda će Muhamed bregu! On je izneo nadu da će ovaj način saradnje medija i domaćih i EU eksperata u određenim institucijama – a kao referisanje na 35 pregovaračkih poglavlja o pristupu Srbije EU – doprineti sveobuhvatnijim informacijama o putu evropskih integracija Srbije.
Na taj način, mediji i njihovi novinari će imati priliku da se upuste u poslove istraživačkog izveštavanja o procesu evropskih integracija i njegovom uticaju na svakodnevni život građana, između ostalog i time što će biti u prilici da naprave uporednu analizu najboljih evropskih praksi sa naporima u Srbiji da se sprovedu reforme.
-EU projekat “Puls Evrope – medijske posete EU” poziva novinare elektronskih, štampanih i internet medija u Srbiji da se prijave za učešće u izmenjenom programu aktivnosti, prilagođenom trenutnoj situaciji izazvanoj pandemijom bolesti Covid-19. Zbog ograničenja putovanja koja su na snazi širom Evrope, medijske posete Evropskoj uniji ne mogu biti organizovane u ovom trenutku. Stoga se pozivaju novinari da se prijave i uzmu učešće u izmenjenom programu koji će do kraja 2020. godine biti organizovan na onlajn osnovama umesto fizičkih medijskih poseta zemljama EU. To podrazumeva obradu teme u nekoj od zemalja članica EU (ili više njih, ukoliko tema to zahteva) putem Zoom sastanaka sa sagovornicima u inostranstvu i Srbiji, što će biti osnova za pisanje/produkciju medijskog priloga.
Novinari čiji će predlozi biti prihvaćeni će steći pravo da, čim ograničenja za putovanja budu ukinuta, tokom 2021. godine učestvuju u medijskoj poseti istoj zemlji EU iz koje su radili onlajn prilog, kako bi uradili follow-up svog priloga/reportaže – istakla je Marina Rakić vođa projekta „Puls Evrope – medijske posete EU.
Medijske posete zemljama Evropske unije biće organizovane po okončanju pandemije i ukidanju restrikcija za putovanja.
-Poziv za učešće je otvoren za sve medije u Srbiji pod sledećim uslovom: Samo mediji koji izveštavaju na srpskom jeziku i obraćaju se publici u Srbiji, koji poštuju Etički kodeks kao i međunarodno priznate standarde profesionalnog i etičkog novinarstva mogu da učestvuju. Ovo se posebno odnosi na vrednosti i standarde koji su u vezi sa istinitošću, tačnošću, poštenjem, integritetom, nezavisnošću, humanošću, odgovornošću i nezavisnosti – naglasila je Marina Rakić.
Projekat „Puls Evrope – medijske posete EU” finansira Evropska unija, a projekat sprovodi konzorcijum koji predvodi Gete institut u saradnji sa Nezavisnim udruženjem novinara Srbije (NUNS) i Centrom za kulturnu dekontaminaciju (CZKD). Projektom upravlja Delegacija EU u Republici Srbiji. Projekat je započeo u februaru 2020. i trajaće do avgusta 2022. godine.
Branislava Opranović (Slobodna reč)
Izvor: europa.rs