Još jedan seks skandal je potresao mađarski javni život prošle nedelje. Pravi, sočni seks skandal sa političkim posledicama. Nije ih još bilo dovoljno, da bi se moglo na njih navići, ali je sigurno da je letvica koju treba preskočiti sve viša i viša, da bi se izazvalo ozbiljnije interesovanje za pojedine slučajeve. Ovaj put je to sasvim uspelo.
Naime, Jožef Sajer, Fides-ov predstavnik u Evropskom parlamentu, nekadašnji lider EP frakcije partije, podneo je ostavku na svoj predstavnički mandat prošle nedelje, 29. novembra. Tada je rekao da je umoran od svakodnevnih političkih borbi, koje su mu predstavljale sve veće duševno opterećenje. Fides se istog dana zahvalio svom političaru u ostavci objavom na Facebook-u, a u kojoj je pohvalio Sajera: političar je „odigrao presudnu ulogu u omogućavanju mađarskom građanskom konzervativizmu i hrišćanskoj demokratiji da zauzmu svoje pravo mesto.“
Zatim je dva dana kasnije, u utorak oko podneva, eksplodirala bomba: prvo je belgijska štampa izvestila, da je briselska policija izvršila raciju na jednoj seks zabavi prošlog petka, čiji su učesnici prekršili propise o okupljanju i zabrani izlaska zbog epidemije korona virusa.
(U Belgiji je naime na snazi strogi policijski čas, što znači da na jednom skupu ne može biti više od četiri osobe – na rasturenim orgijama je učestvovalo je dvadeset i pet muškaraca.)
Onda je jedan list napisao, da je na seks zabavi učešće uzelo i nekoliko diplomata i jedan bivši član Evropskog parlamenta koji je nedavno podneo ostavku, u stvari, da je ovaj potonji navodno pokušao da pobegne niz oluk, ali ga je policija uhvatila, a u rancu nađenom kod njega su pronašli drogu.
Od tog trenutka, stvar je bila jasna: Jožef Sajer, osnivač Fides-a, bivši lider frakcije, predstavnik, tvorac trenutnog mađarskog Osnovnog zakona, u petak je učestvovao na jednoj seks zabavi za muškarce u stanu u centru Brisela, i pokušao je da pobegne niz oluk kada je došla policija. Da li bez odeće ili je ipak uspeo nešto da nabaci na sebe, informacije su za sada podeljene. Fotografije (srećom) nema.
Mađarski javni servisi i provladina štampa poštedeli su svoju publiku ove vesti, tako da gledaoci M1 možda i nisu mogli da protumače iznenadni priliv vesti sa društvenih medija, u čijem je središtu bio goli političar Fides-a koji pokušava niz oluk da pobegne od policije. Samo nekoliko sati nakon izveštavanja belgijske štampe, Sajer je u jednoj izjavi priznao da je bio prisutan na „kućnoj žurci“ koja se pominje u novinskim člancima. Samo je na taj način, diskretno, pomenuo „kućnu žurku“ umesto orgija, ali dobro, greh njemu na dušu…
A onda da sada pojasnimo nešto: nema problema sa činjenicom da Jožefa Sajera privlači sopstveni pol. To je njegova stvar. Takođe nije problem ni to, ako se odrasli ljudi vole po svojoj volji i sa više partnera. I to je njegova stvar – ili njihova. Međutim, itekako jeste problem ako jedan predstavnik krši zakon (odnosi se na kršenje policijskog časa i posedovanje droge), a i to da pokušava da pobegne vlastima. A ono što je tu najveći problem, je političko licemerje: kao što smo već pomenuli, Sajer je autor Osnovnog zakona, koji je prilično isključiv po pitanju onih koje privlači isti pol, i da, Sajer je do sada bio zagovornik politike koja barem izruguje, a često i stigmatizuje homoseksualno društvo.
Mogu se sati provoditi na internetu zabavljajući se memovima na Sajer – temu. Sati se mogu provoditi i tako, da čovek razmišlja da li se belgijska policija potpuno slučajno pojavila na orgiji ili im je neko to možda došapnuo.
Međutim, činjenica je, da je briselsko tužilaštvo potvrdilo mađarskim medijima: u Sajerovoj torbi je bila droga. Kada ga je u centru Brisela onako golog, krvavih ruku uhvatila policija, kod sebe nije imao nikakva dokumenta, pa su ga sproveli kući, a zatim se legitimisao diplomatskim pasošem. I sve u svemu, odatle kreće mazanje očiju. Naime, ako se neko legitimiše diplomatskim pasošem, to znači da ima imunitet. Međutim, ovaj imunitet se ne odnosi na ono “uhvaćen na delu” (da ne zaboravimo: posedovanje droge, kršenje epidemioloških pravila i bežanje od vlasti su zločini – a ne učestvovanje u orgijama), te su belgijske vlasti morale odmah da obaveste mađarske vlasti. U poređenju sa tim, čak ni u utorak, na dan velikog otkrića, Ministarstvo spoljnih poslova je tvrdilo: ne znaju ništa o tome.
Dan nakon izbijanja skandala, u sredu, Sajer je istupio iz Fides-a, a direktora stranke je o tome obavestio pismom sa samo jednom jedinom rečenicom. Predsednik stranke Viktor Orban je rekao da se „ono što je Sajer uradio ne uklapa u sistem vrednosti naše političke stranke“, šta god to značilo.
Provladini mediji (a i neki od nezavisnih), počeli su da nagađaju da li je političar Fides-a žrtva obaveštajne akcije. Evropska komisija baš grozničavo radi na pronalaženju rešenja za slučaj da Mađarska (i Poljska) istraju pored svog stava i stave veto na sedmogodišnji budžet. Prema jednom delu provladinih medija, zato je „neko“ pokušao da pritisne Mađarsku preko Sajera, koji je radije „dao ostavku kao heroj“, umesto da je dozvolio da ga ucenjuju.
Problem ovog tumačenja je u tome, što se ucene obično odvijaju u tajnosti, a tome ovde ni traga nije bilo. Štaviše, nije se mnogo ni moglo postići ucenom Sajera, jer države i premijeri glasaju, a mađarski premijer je već ranije jasno stavio do znanja, da će, bez obzira koliko to koštalo Mađarsku, sigurno staviti veto.
Naravno, moguće je da su postojale službe koje su znale za Sajerove običaje (njegova privlačnost prema muškom polu je bilo decenijama javna tajna, novina je bila njegovo interesovanje za grupnu zabavu), i iskoristili su priliku koja im se pružila. Ali je malo verovatno da bi tajni agent dao uputstva, da proba pobeći iz jednog stana na spratu niz oluk u briselskoj zimskoj noći, sa rancem u kom se nalazi droga…
Naravno, takođe je moguće, da nije slučajno procurilo u medije, na tako prepoznatljiv način, ko je bio čudni begunac. Ali je očigledno, da ne postoji takva špijunska služba, koja može nagovoriti jednog pedesetdevetogodišnjeg čoveka, da na tako ponižavajući način završi svoju prestižnu političku karijeru.
Sajer je napisao mađarski Osnovni zakon, koji na mnogo načina diskriminiše homoseksualce. Sajer je bio taj, koji se založio za pooštravanje mađarskih zakona o drogama pre mnogo godina. Sajer je taj, čija supruga trenutno zarađuje za hleb kao Ustavni sudija. On je taj, koji je ceo jedan život morao da proživi u laži, nije mogao da preuzme odgovornost za sebe bez toga, da ide protiv svoje stranke. Za ovo nije bila potrebna tajna služba, špijunska mreža, ništa. Samo jedna povelika doza poniznosti.
Naravno, ova poniznost se dobro isplatila. Ali kada se ceo svet tome smeje, možda će mu pasti na pamet, da je ovo sve imalo previsoku cenu.
Sa manje licemerja, možda je moglo da se prođe i sa manje gubljenja obraza. Postoje sajeri, koji bi možda trebali da razmisle o tome.
Palma Kočanjoš (Slobodna reč)
Prevela sa mađarskog jezika: Ljudmila Janković Gubik
Jožef Sajer, izvor naslovne fotografije: Twitter (foto-montaža)