Kada baš moram da izađem negde u podne ili se pak nađem na putu prema nekoj destinaciji leti, primećujem ljude koji trče… Često puta sam se zapitala da li je to uopšte zdravo, pa sam, naslućujući odgovor, potražila objašnjenja…

Evo šta sam pronašla.

Kako piše portal verywellfit.com, trčanje po vrućini i vlazi vas može isložiti velikom riziku od dehidracije, toplotnog udara i drugih bolesti povezanih sa vrućinom. Nijedno ovakvo stanje nije nimalo bezazleno. Zdrav razum je ključ za izbegavanje pomenutih problema, pa bi se trebalo pridržavati nekih mera predostrožnosti.

Hidrirajte se

To ne znači da treba da pijete 10 litara vode dnevno, ali je najlakši način da izbegnete poremećaje koje može da uzrokuje toplota da održavate telo hidriranim. To znači da treba da pijete tečnost pre, tokom i nakon trčanja ili vežbanja. Potreba za tečnošću naravno varira u zavisnosti od napora, klime, vlažnosti, terena i ostalih faktora.

Nova svetska istraživanja i preporuke za trkače kažu da bi trebalo slušati sebe, tj. da pijete tečnost čim osetite da su vam usta suva. Takođe se navodi da vodite računa ako vežbate duže od 30 minuta, jer onda treba unositi i pića za nadoknađivanje izgubljene soli i drugih minerala (elektrolita). Znači, hidriranje pre svega.

Pažljivo odaberite odeću

Iako ovo zvuči potpuno jednostavno, nije zapravo tako.

Kako dalje piše pomenuti sajt, šira odeća svetlijih boja, pomoći će vašem telu da diše i prirodno se ohladi. Lepo izgledamo u uskoj crnoj odeći, ali ona jednostavno nije pogodna leti. Tesna odeća ograničava proces prirodnog hladjenja, a tamne boje upijaju sunčevu svetlost i toplotu. Takođe, ako želite da nosite nešto na glavi, najbolje je nositi vizir, jer kape, kačketi i šeširi previše stežu glavu i zarobljavaju toplotu.

Trčite rano ujutru ili uveče

Pokušajte da izbegnete trčanje između 10 i 16 časova, kada je intenzitet sunca najjači. Ako baš morate da trenirate tokom tih sati, držite se senovitih puteva i staza. Rano ujutro (pre izlaska sunca ili odmah posle) je najhladnije doba dana, jer se putevi još nisu zagrejali. Međutim, važno je da preduzmete dodatne mere predostrožnosti. Trčite bez slušalica na šima i nosite reflektujuću opremu kako biste bili bezbedni na putevima. Često srećem ljude koji trče sa slušalicama u ušima na magistralnim putevima, što zaista može biti pogubno. Izbegavajte to, ako vam je stalo do sopstvene sigurnosti.

Ne preterujte

Ne pokušavajte da pobedite vrućinu, nikom to još nije uspelo. Fokusirajte se na napor, a ne na tempo. Vrući i vlažni uslovi nisu vreme za postizanje ubrzanja i trkačkih dostignuća. Usporite, pravite pauza u vidu hodanja i štedite se malo.

Zaštitite se od sunca

Zaštitite kožu vodootpornom kremom za sunčanje koja ima najmanje faktor 15 i nudi zaštitu širokog sprektra, što znači da štiti i od UVA i od UVB zraka. Zaštita u stiku je pogodna za lice, jer vam neće ući u oči. Ako pak trčite duže od dva sata, nanesite ponovo zaštitu.

Hladite se

Koristite vodu da se rashladite tokom trčanja. Ako osetite da se pregrevate, prskanje vodom po glavi i telu će vas brzo rashladiti i imati trajniji efekat kako voda isparava sa vaše kože. Meste koja treba da poprskate su glava, zatiljak, ispod ruku i unutrašnjost zglobova. Samo treba paziti da ne pokvasite noge, jer trčanje u mokrim patikama i čarapama može dovesti do pojave plikova.

Obrazujte se

Koliko god ovaj savet čudno zvučao, potpuno je dobar. Treba dobro da se upoznate sa znacima eventualnih problema povezanih sa vrućinom, da biste ih prepoznali kod sebe ili kod svoj partnera u trčanju.

Ako se osećate slabo, imate vrtoglavicu, dezorijentisani ste, prestali ste da se znojite ili vam jer koža hladna i lepljiva, usporite ili još bolje, prestanite da trčite i unesite malo tečnosti. Ako se simptomi nastave, sedite ili lezite u hlad i potražite pomoć. Svom zdravlju nećete doprineti ako preterate i gurnete sebe preko granice. Naprotiv.

Prijatno trčanje i pamet u glavu.

Foto: nytimes.com