Naučnici su dokumentovali prvi poznati slučaj „devičanskog rođenja“ kod krokodila, koji je 16 godina živeo u izolaciji u zoološkom vrtu Kostarike, javlja Reuters.

Ženka američkog krokodila položila je 2018. godine 14 jaja u svom ograđenom prostoru, što nije neuobičajen fenomen među gmizavcima u zatočeništvu. Međutim, mnogo je zagonetnija činjenica da je nakon tri meseca inkubacije otkriveno da jedno jaje sadrži potpuno formiranu mrtvorođenče bebe krokodila.

Prema studiji objavljenoj u časopisu Biološka pisma, naučnici su testirali genetski sastav fetusa krokodila. Pronašli su DNK sekvence koje pokazuju da je to rezultat fakultativne partenogeneze ili reprodukcije bez genetskog doprinosa mužjaka. Ovaj fenomen, koji neki naučnici nazivaju skraćenicom „devičansko rođenje“, takođe je dokumentovan i kod nekih drugih vrsta riba, ptica, guštera i zmija. Ovo je naime prvi poznati primer kod krokodila. Kod FP-a, ženska jajna ćelija može da se razvije u bebu bez oplođenja muškim spermatozoidom. Prilikom stvaranja jajne ćelije, ćelija prekursor se deli na četiri ćelije: jedna postaje jajna ćelija i zadržava ključne ćelijske strukture i citoplazmu nalik gelu, dok druge sadrže dodatni genetski materijal. U suštini, jedna od tih ćelija posle deluje kao ćelija spermatozoida i spaja se sa jajetom da bi se „oplodila“.

Američki krokodil se smatra ranjivim i u opasnosti je od izumiranja u divljini. Prema jednoj hipotezi, FP može biti češći među vrstama na ivici izumiranja, navodi se u pomenutoj studiji.

Naučnici kažu da bi kostarikansko „devičansko rođenje“ moglo da dovede do novih informacija o precima krokodila koji su hodali zemljom u periodu trijasa pre nekih 250 miliona godina.

-Ovo otkriće nudi zadivljujući uvid u moguće reproduktivne sposobnosti arhosaurijskih rođaka krokodila i ptica, posebno pipadnika Pterosauria i Dinosaurija – zaključuje se u studiji.

Krokodilska partenogeneza daje uvid u mnoge stvari koje do sada nismo znali (Foto: politika.rs)