Ekološki pokret za sadašnjost i budućnost, Bačka Topola – Bajša, objavio je otvoreno pismo povodom višedecenijskog zagađivanja rečice Krivaje, a koje mi objavljujemo u celosti, bez izmena.
„ Ekološki pokret za sadašnjost i budućnost
Bačka Topola – Bajša
ekoloskipokretbt@gmail.com
Otvoreno pismo vlastima, inspekcijskim službama, zagađivačima, medijima, građanstvu u vezi sa decenijskim zagađenjem rečice Krivaje ravne ekološkoj katastrofi
Ovim putem se javno obraćamo svim akterima društvenog života, koji su svojim učešćem obavezni da odgovorno postupaju u najboljem interesu svih nas građana, koji živimo na ovim prostorima.
Moramo se na početku složiti da je zdravlje važnije od profita uske grupe pojedinaca. Pravo na zdravu životnu sredinu garantuje Ustav Srbije, samim tim svi koji svojim činjenjem ili nečinjenjem uništavaju životnu sredinu ugrožavajući zdravlje i život ljudi su odgovorni i krivično, a naročito moralno. Smrad, koji se neprestano širi iz Krivaje u Bajši i povremeno iz Žibela u Bačkoj Topoli, ugrožava fizičko i mentalno zdravlje stanovništva. Eskalacija takvog stanja se postiže u letnjem periodu na velikim temperaturama noću, kada je isparavanje izuzetno intenzivno. Stanovništvo se suočava sa mnogobrojnim krizama poput pandemije, ekonomske krize, moralno-društvene krize, traži mir u svom domu, ali je nemoguće odmoriti se i regenerisati se u nesnosnom smradu koji naročito leti remeti toliko važan san prosečnog čoveka.
Rečica Krivaja je prirodno blago vojvođanske nizije, jasno je da na vodotoku od oko 100 km imamo nastanjena mesta, ona je stolećima izvor života ovdašnjeg stanovništva. Zagađivanje datira iz sedamdesetih godina prošlog veka, međutim, život u njoj je sačuvan sve do 2012. godine. Nakon toga je pretvorena u otvorenu kanalizaciju bačkotopolske opštine, iz koje bez prečišćavanja u nju se više od decenije u velikim količinama uliva gradska kanalizacija i otpadne vode mesne industrije južno od grada. Na udaru tog bahaćenja je najpre selo Bajša i njeno stanovništvo, zatim i Mali Iđoš, Feketić, Lovćenac, Srbobran.
Od prvog enormnog zagađenja u julu 2012. godine redovno su slane prijave lokalnim, pokrajinskim kao i državnim inspekcijskim službama, sekretarijatima, ministarstvima,zavodima. Prijave je pisala MZ Bajša, MZ Mali Iđoš, Opština Mali Iđoš, pojedinci, nevladine organizacije, skupljani su potpisi za peticiju, nakon čega se SO Bačka Topola obavezala da će prioritetno rešavati problem. Organizovane su tribine,sastanci, razgovori, i data obećanja puno puta od strane donosioca odluka. Izborne kampanje su sadržale obećanje rešavanja ovog problema, ali nakon izbora se to zaboravlja. Obratili smo se ombudsmanima, Ustavnom sudu Srbije zbog protivustavnosti donešenih uredbi. Dok je zaštitnik ljudskih prava tačno ukazao na odgovornost vlasti, pre svega lokalnih, ali i pokrajinskih i državnih, najviši sud nam godinama ne odgovara. Pošto su prolazile godine, a rešenja za problem nije bilo, organizovani su i protesti. Oni su u početku bili masovni za malo mesto, nakon toga zbog zastrašivanja, ucena, pa na kraju i zbog bespomoćnosti i protesti su prestali.
Artikulacija nezadovoljstva građanstva je ipak doprinela da se na neki način unapredi zaštita životne sredine u opštini Bačka Topola. Izgrađen je decenijama najavljivan prečistač komunalnih otpadnih voda, i neke od fabrika su takođe izgradile svoje prečistače. Tokom leta 2022. godine zagađenost rečice se znatno smanjila, toliko da su posledice isparavanja postale podnošljive i tokom letnjih meseci. Smatrali smo to trajnim poboljšanim stanjem, dok početkom leta 2023. godine nije došlo ponovo do stanja koje je trajalo deceniju. Nije potpuno jasno zašto se ispušta otpad u rečicu, ako postoje postrojenja.
Postavljen je snimak na društvene mreže ispusta AIK Žibel iza fabrike. Takve snimke smo dobijali od građana i ranije, ali inspekcijske službe su izlazile najavljujući se i u vreme njihovog nadzora ispust iz fabrika je bio u okvirima dozvoljenih količina štetnih materija. Nikada nije naloženo istražnim organima da utvrde nezakonite radnje, iako je snimano bezbroj puta, čak i iz vazduha dronom, gde se jasno vidi kako se rečica zagađuje.
Još jednom apelujemo pre svega na lokalne vlasti, da je njihova odgovornost bezbednost i zdravlje građana.
Apelujemo na zagađivače, da razmisle kakvu štetu nanose građanima zarad njihovog profita. Apelujemo i na medije, iako su mnogi od njih od početka redovno izveštavali o stanju i zbivanjima o ekološkoj katastrofi na Krivaji. Na žalost, ni česta tematizacija u medijima nije donela rešenje.
Ovakvo stanje treba da prestane hitno!”
Krivaja (Foto: ekoloskipokretbt)