Serija programa EDU+ Društva kreatora i inovatora Innova, koja deluje u okviru Društva intelektualaca Braće Tan u Bečeju, stigla je na sledeću stanicu. Ištvan Radek je u petak u Spomen kući Tan predstavio male mašine koje je napravio.

Ištvan Radek iz Bečeja, sada već penzioner, od mladosti je uvek nešto petljao: ponekad je želeo samom sebi da olakša rad nekakvom aparaturom, a ponekad su prijatelji od njega tražili da im pomogne osmislivši deo opreme. Na primer, izumeo je malu mašinu za krckanje lešnika i oraha, kad mu je dosadilo da ih nedeljama čisti.

-Moja mašina za sat vremena može da skrcka 40 kilograma lešnika i 60 kilograma oraha. Mašina sama dozira lešnik na radne cilindre i sortira ih prema veličini. Ispod velikih valjaka nalazi se još jedan par postavljen uže, koji drobi ljusku ploda, a koju pak oduva jedan ventilator, te na kraju plod pada u posudu. Kod čišćenja oraha je utoliko drugačiji proces da mašina samo drobi ljusku oraha, a plod mora da se izvadi rukom, ali je dobro već i to da ne morate čekićem da ih krckate.

Ištvan obavlja čak i poslove po ugovoru sa svojom mašinom, a isto radi i sa mašinom koja vadi koštice, a koja je dobila više stručnih priznanja. Ova mašina je pogodna za vađenje koštica iz višanja, trešanja i kajsija. Za sat vremena preradi oko sto kilograma voća.

Ištvan Radek (Foto: innova.rs)

Ištvan Radek (Foto: innova.rs)

Potpuno automatsku mašinu za pravljenje sira koja je predstavljena u Spomen kući Tan, Ištvan je napravio na zahtev prerađivača mleka, a osim za pravljenje sira, može se koristiti za kuvanje paradajza i džema. Ova oprema je zapravo pogodna za sve takve procese gde je striktno određena maksimalna temperatura. Pošto ova oprema nije jeftina zabava, vredi uložiti samo onima koji se bave ovim aktivnostima naveliko.

Ištvan je dugo radio u lokalnoj ciglani, a njegova prva inovacija je takođe vezana za ovo radno mesto.

-Jedan preduzimač iz Bačkog Petrovog Sela koji je imao ciglanu je tražio ventilator koji bi uvlačio vazduh u vatru peći. Ja sam mu to napravio. Tada su se ciglari množili kao pečurke posle kiše, a meni su dolazili iz cele Srbije po takav ventilator. Mnogi od njih nisu imali struju u fabrici, pa sam napravio i jednocilindrični dizel eksplozivni motor za ventilator – seća se početaka Ištvan.

Njegova supruga je bila fotograf, retuširala je fotografije pedantno, sporo. Za nju je napravio elektronsku olovku sa elektromagnetnim krajem koja je „udarala“ pedeset puta u sekundi, pa je fotograf trebao samo da vodi olovku. Zatim je za suprugu napravio i rotacionu mašinu za sušenje fotografija, što je takođe ubrzalo njen posao. Od tada je Ištvanov mozak stalno radio u smislu nekakvih inovacija, ali od svojih izuma nije imao mnogo koristi u vidu profesionalnog priznanja, jer ih nigde nije registrovao niti zaštitio. Nada se da će od svoje najnovije ideje imati poslovne koristi.

-U poljoprivredi mnogi ljudi proizvode šargarepu i povrće. Oni se vade iz zemlje tako što ih izoru, pa se onda ručno kupe. Ja ću napraviti preklopnu mašinu, koja zapravo već postoji sa hidraulikom, ali je prilično komplikovana i skupa. Ja sam došao do mnogo jednostavnijeg rešenja i videćemo kako će funkcionisati. Ako uspe, onda će postati biznis – kaže Ištvan.

Male mašine su predstavljene javnosti u okviru serije programa EDU+ Društva kreatora i inovatora Innova u Bečeju. Nažalost, nema mladih članova u ovom društvu.

-Ovu mogućnost treba malo reklamirati u školama, jer nažalost mladi nisu zainteresovani za inovacije i pronalaske, iako ponekad male stvari mogu da izrastu u velike, a i mali izumi mogu biti korisni u našem svakodnevnom životu. Ove godine imamo čak dva mađarska nobelovca, a ako razmislimo koliko ima Mađara koji su dobili Nobelovu nagradu, doći ćemo do zaključka da mađarski um vredi, tako da vredi razmisliti o tome. Svako u našem društvu mogao bi da iskoristi svoju kreativnost, jer šta god smisli, to može i da ostvari. Svojim iskustvom bismo mogli da pomognemo u realizaciji ideja – izjavio je inovator Ištvan Gilvazi.

Naredni nastup Innove biće 10. novembra, kada će Olivera Horvat zainteresovanima predstaviti slikanje na staklu, 16. novembra tema će biti prevencija savremenog nasilja, a krajem godine održaće se i godišnja međunarodna izložba stvaralaca i inovatora.

Roža Feher

Innova – detalj sa jedne od izložbi (Foto: mojbecej.rs)