Zahvaljujući Erazmus+ programu Evropske unije, u okviru projekta Majčinstvo na mapi, oni koji žive u seoskim naseljima koji očekuju ili već odgajaju decu, mogu da dobiju opipljivu pomoć, što do sada uopšte nije bilo moguće ili samo u ograničenom obimu. Mađarska perinatalna fondacija Početak života i Kapija života perinatalna fondacija, rade u partnerstvu sa senćanskim Klubom mama i beba na razvoju metodologije koja pokazuje nov, moderan, ali efikasan način podizanja dece i izgradnje porodice. Detalje nam je pojasnila Edina Tomić, osnivač senćanskog Kluba mama i beba.

Šta je osnova projekta Majčinstvo na mapi?

-Osnova našeg projekta je uverenje da je perinatalni period (koji počinje u 22. nedelji gestacije, a završava se sa punih 7 dana nakon rođenja, prim. prev.) ključan u životu majki i porodice. Podrška pružena u ovom periodu i podeljeno znanje pozitivno utiču na kvalitet života i porodičnu harmoniju. Dakle, naš cilj je da perinatalno znanje učinimo dostupnim svim porodicama, posebno u seoskim naseljima, gde je ovakva vrsta podrške do sada bila ograničena. Ova inicijativa se ne odnosi samo na razmenu znanja, već i na poboljšanje kvaliteta života porodica i zajedničko stvaranje podržavajuće zajednice, nadograđivanjem na prednosti jedni drugih.

Kako izgleda implementacija projekta u praksi?

-Praktična implementacija projekta odvija se na nekoliko nivoa, kombinujući personalne sastanke licem u lice i onlajn rad. U julu smo proveli tri dana pored Balatona, gde smo se lično susreli sa članovima pomenutih fondacija i zajedno smo radili na tome da se prenese stručno znanje koje poseduju tri partnerske organizacije u jednu igrivu metodologiju zasnovanu na iskustvu, koja se lako može apsorbovati umesto tradicionalnog teorijskog obrazovanja i odmah primeniti u svakodnevnom životu. Poletkom novembra tim se ponovo sastao lično u Đuli, kako bismo dalje razvili do sada postignute rezultate. Sledeća stanica će na proleće biti Senta, gde će međunarodna saradnja postati dostupnija širem krugu. Ovaj događaj stvara priliku da majke u lokalu, stručnjaci i graditelji zajednice direktno imaju koristi od prednosti programa, čime jača mreža zajednice koja pruža stabilno i podržavajuće okruženje za porodice, na duži rok.

Šta u ovom slučaju partneri mogu da nauče jedni od drugih?

-Projektni partneri uče jedni od drugih, a i jedni druge, tokom zajedničkog rada. Mi jedni sa drugima delimo specijalna znanja i praksu koji su već funkcionisali u našim zajednicama. Klub beba i mama doprinosi zajedničkom radu svojim iskustvom u izgradnji lokalne zajednice i rešenjima vezanim za specifične izazove ruralnih regiona, sa posebnim osvrtom na direktnu podršku i praktičnu pomoć porodica. Kroz ovu razmenu znanja, rađa se složena metodologija koja podržava porodice i na teorijskom i na praktičnom nivou i ima širok uticaj na zajednice. Verujemo da smo kroz naše zajedničke ciljeve i moć saradnje u mogućnosti da stvorimo okruženje podrške u kom svaka porodica može da dobije neophodna znanja i živi uravnoteženim, srećnim životom.

U kom stadijumu je projekat sada?

-Trenutno smo u intenzivnoj fazi razvoja metodologije. Stručno znanje koje je do sada prikupljeno, pretočeno je u iskustvenu, igrivu, odmah primenljivu formu. Istovremeno, pripremamo se za pokretanje probnih grupa, što će nam dati priliku da usavršimo i testiramo metodologiju u praksi. Očekuje se da projekat debituje u Senti na proleće 2025. godine, gde planiramo da gotovu metodologiju predstavimo lokalnoj zajednici. Pored toga smo se obavezali da organizujemo i konferenciju, na kojoj će ne samo majke, već i stručnjaci moći da se upoznaju sa novim pristupom. Ovo će biti važna prekretnica u životu projekta, jer pruža mogućnost ne samo za predavanje metodološkog materijala, već i za uključivanje širih stručnih krugova. Završetak projekta je očekivan za 31. avgust 2025. godine, do kada nam je cilj da metodologija ne samo bude završena, već i da postane nadaleko poznato i priznato sredstvo koje se koristi u praksi.

Ko je finansijer?

-Projekat se realizuje uz podršku programa Erazmus+ Evropske unije, a cilj mu je promovisanje saradnje u oblastima obrazovanja, obuke, omladine i sporta, širom Evrope. Zahvaljujući ovoj podršci, projekat pruža učesnicima priliku da prošire svoja znanja, razviju svoje veštine i steknu dragoceno iskustvo u međunarodnom okruženju.

Tamara Poša

Usklađivanja se odvijaju i onlajn

Pored personalizovanih sastanaka, održavaju se i redovni onlajn sastanci, tokom kojih tim stalno doteruje metodološke materijale, deli svoja iskustva i zajedno radi na razvoju novih rešenja. Ovaj hibridni pristup omogućava da se projekat fleksibilno kreće unapred i da svi učesnici budu aktivno uključeni u rad, bez obzira na geografsku udaljenost. Kombinacija metoda rada na mreži i licem u lice osigurava da projekat ne bude samo efikasan, već i pristupačan i inkluzivan za sve zainteresovane strane.

Klub mama i beba, Senta (Foto: szmsz.press)