Građanima nije dozvoljeno prisustvo sednici SO Senta u četvrtak: ovo je odlučio Veselin Petrović, predsednik SO Senta, nakon što se u sredu na društvenim mrežama pojavio poziv građanima da dođu na sednicu SO, na kojoj će se odlučivati o stvarima koje utiču upravo na njihove živote. Na ulazu su svima proveravali torbe, a u zgradi opštine bilo je desetak policajaca.

Poslanici na sednici su između ostalog odlučivali i o tome da će četrdeset od 100 miliona dinara dobijenih iz republičke rezerve biti utrošeno na podršku gubitaškom javnom preduzeću Elgas, a da će Atila Perpauer biti imenovan za direktora Kulturno-obrazovnog centra Turzo Lajoš, a koji će zameniti Silviju Kečenović.

Goran Jovanović (Narodna stranka Srbije) je pre početka sednice najavio da bi opozicija želela da se na dnevni red stavi smena Dragana Todorovića (Srpska napredna stranka) sa mesta zamenika predsednika opštine, ali predstavnici Saveza Mađara Vojvodine taj predlog nisu potpisali.

Prema informacijama Sabad Mađar So-a, među predstavnicima SVM-a bio je jedan koji je rekao da će, ako dobije dozvolu odozgo, odmah podržati peticiju kojom se traži smena zamenika predsednika opštine, ali izgleda da vrh stranke na to nije pristao, pa – pošto bi za dolazak smene na dnevni red bilo potrebno deset potpisa – peticija ni po hitnom postupku nije mogla da se nađe na dnevnom redu.

U međuvremenu, izbila je žestoka rasprava između Igora Strojkova, sekretara SO i Jovanovića, pošto je potonji zahtevao da se građani puste, jer ništa ne opravdava isključenje javnosti.

Video ://www.facebook.com/watch/live/?ref=watch_permalink&v=1273887077744466 

Laslo Rac Sabo – (Senta Senćanima odbornička grupa) zatražio je od sekretara SO da objasni zašto građanima nije dozvoljen ulazak, na šta je Igor Stojkov odgovorio da je na prethodnu sednicu Boris Zec ušao u majici sa natpisom Naprednjačke lopovčine, i zato strahuju od novog remećenja reda, te je Veselin Petrović odlučio da naredi sednicu iza zatvorenih vrata. Opozicija je odgovorila da o tome ne može da odlučuje predsednik, da to moraju da prihvate poslanici.

U žaru rasprave, predsednik je dva puta upozorio Gorana Jovanovića i rekao da će ga isključiti sa sednice, o čemu se i glasalo, ali su predstavnici SVM-a tražili da se prvo konsultuju sa čelnicima frakcija, pa je predsednik naredio pauzu od 15 minuta. Posle pauze, 19 poslanika Srpske napredne stranke i Saveza vojvođanskih Mađara glasalo je da Goran Jovanović napusti sednicu, nakon čega je izbila još jedna burna rasprava, nakon što je Jovanović zahtevao da se građanima dozvoli ulazak.

Opozicionog poslanika su iz sale ispratili radnici obezbeđenja, a on je rekao da će zbog ovoga podneti tužbu Upravnom sudu, a poslanicima SVM-a poručio da treba da se stide što su kao partneri Srpske napredne stranke učestvovali u ovom sramnom činu. Predsednik je naložio deset minuta pauze.

Dok su se na Sednici smenjivale pauze i rasprave oko toga hoće li pustiti građane i hoće li izbaciti opozicionog odbornika Gorana Jovanovića ili ne, građani su kod ulaza u Gradsku kuću ispisivali na ceduljice poruke upućene njihovim predstavnicima u Skupštini. Poruke su potom okačene na ulazna vrata Gradske kuće. Neke od poruka su bile: Gde su pare iz Elgasa? Ko ga je pokrao?; Gde su predstavnici Školskih odbora u svim školama opštine Senta?; Do kada mislite lagati? Suočavanje sa istinom vas je dovelo do kraja, sramota ste!; Ennyire még nem sértettek meg állampolgárként mint ma. Policija nije objektivna, ne puštaju ljude zbog partijskih interesa, a ne zato, što oni predstavljaju opasnost!… Građani sve do kraja nisu pušteni na sednicu.

Kako izvode Gorana Jovanovića možete pogledati u sledećem videu: https://www.facebook.com/watch/live/?ref=watch_permalink&v=704408501931429

Nakon toga su sastanak napustili predstavnici opozicije (Žofija Sabo Dekanj, Jožef Šandor, Laslo Rac Sabo i Nataša Ademi).

Takođe, bilo je problema i prilikom pokušaja novinarke da uđe i izveštava sa sednice, a povodom diskriminacije „nepodobnih“ novinara i medija UNS je objavio saopštenje.

UNS: Neprihvatljiva diskriminacija medija u Subotici i Senti

Udruženje novinara Srbije (UNS) protestuje zbog nepozivanja tri medija čiji je izdavač Fondacija „Sloboda štampe“ iz Sente na jučerašnje konferecije za medije održane u Subotici i Senti.

Kako je za UNS rekla Mina Delić, novinarka lista „Sabad Mađar So“ (Szabad Magyar Szó), ovaj medij, kao i list „Slobodna reč“ (na srpskom jeziku) i nedeljnik „Čaladi Ker“ (Családi Kör) nisu juče bili pozvani na konferencije za štampu koje je u Subotici organizovao Nacionalni savet mađarske nacionalne manjine, a u Senti Opština.

„Ranije smo uredno dobijali pozive za konferencije Nacionalnog saveta Mađara, ali poslednjih meseci to više nije slučaj. Ne zovu nas jer nismo podobni, nismo režimski mediji. Iz Opštine Senta nas ni inače nisu pozivali“, rekla je za UNS Mina Delić.

U Opštini Senta do trenutka objavljivanja ovog saopštenja niko se nije odazvao na pozive UNS-a, dok Nacionalni savet Mađara nije odgovorio na pitanje UNS-a upućeno, po njihovom zahtevu, imejlom.

UNS poziva Nacionalni savet Mađara i Opštinu Senta da prekinu praksu selektivnog pozivanja medija na konferencije.

UNS ističe da je Zakonom o javnom informisanju i medijima zabranjena neposredna i posredna diskriminacija urednika medija, novinara i drugih lica u oblasti javnog informisanja, te da se sloboda javnog informisanja ne sme povređivati zloupotrebom službenog položaja i javnih ovlašćenja.

Novinarki je na posletku prisustvo ipak omogućeno.

Stigao je i odgovor MNS-a

Mađarski nacionalni savet: Redakcijama „Sabad mađar so“ i „Čaladi ker“ tehničkom greškom nije dostavljen poziv na konferenciju

 „Nakon Vašeg upita obavili smo pregled poziva poslatog za pres konferenciju održanu dana 23. aprila 2025. godine u sedištu Nacionalnog saveta mađarske nacionalne manjine i utvrdili da tehničkom greškom isti kolegama iz medija ‘Sabad mađar so’ i ‘Čaladi ker’ koji su pozvani nisu dostavljeni“, naveo je Nacionalni savet mađarske nacionalne manjine u odgovoru UNS-u.

UNS je ranije danas protestovao zbog nepozivanja tri medija čiji je izdavač Fondacija „Sloboda štampe“ iz Sente na jučerašnje konferecije za medije održane u Subotici i Senti.

Kako je za UNS rekla Mina Delić, novinarka lista „Sabad Mađar So“ (Szabad Magyar Szó), ovaj medij, kao i list „Slobodna reč“ na srpskom jeziku i nedeljnik „Čaladi Ker“ (Családi Kör) nisu juče bili pozvani na konferencije za štampu koje je u Subotici organizovao Nacionalni savet mađarske nacionalne manjine, a u Senti Opština.

UNS je pozvao Nacionalni savet Mađara i Opštinu Senta da prekinu praksu selektivnog pozivanja medija na konferencije.

„ Nacionalni savet mađarske nacionalne manjine se zahvaljuje na ukazanom problemu, i – kao i dosledno do sada – pozive ćemo i dalje dostavljati medijima na dosadašnjoj mejling listi bez diskriminacije“, odgovorili su UNS-u iz Nacionalnog saveta.

Foto galerija:

Sednica SO Senta (Foto: szmsz.press)