U 2023. godini, CATL je započeo izgradnju svog postrojenja u industrijskoj zoni južno od Debrecina, što je druga fabrika baterija ove kompanije u Evropi. Lokacija se nalazi u blizini poljoprivrednih zemljišta i samo dva kilometra od Mikeperča, naselja sa 5.000 stanovnika. Međutim, ono što značajno nedostaje u tom području je veliki prirodni izvor vode, koji je ključan za proizvodnju baterija. Najbliža velika reka, Tisa, udaljena je sat vožnje od fabrike, a još uvek nema konsenzusa o tome koliko će vode postrojenju zapravo trebati.

Proizvodnja baterija zahteva izuzetno čistu vodu, koja može biti dobijena iz pitke vode ili tretirane otpadne vode. Međutim, nivo čistoće koji je potreban za proizvodnju baterija nije dostupan u javnim vodovodnim sistemima i mora se postići kroz tehnologije tretmana vode, proizvodnjom gotovo destilisane vode.

Postoji uobičajeno verovanje među Mađarima da je zemlja bogata vodenim resursima. Prema stručnjacima, ovo je delimično tačno, kada se uzmu u obzir vode koje dolaze u Mađarsku iz drugih zemalja. Međutim, ako uzmemo u obzir samo vodu koja se generiše unutar Mađarske, snabdevanje zemlje vodom je prilično ograničeno. To znači da bi, ako bi susedne zemlje zadržale više vode koja bi inače tekla u Mađarsku, moglo doći do značajnih problema za zemlju.

Projekat koji obezbeđuje proizvodnju tretirane otpadne vode i prečišćavanje otpadnih voda iz fabrike trebalo bi da bude završen do 2026. godine. Stručnjaci misle, da dok su dostupne odgovarajuće tehnologije za upravljanje zagađivačima koji nastaju tokom proizvodnje baterija i koji mogu biti štetni za životnu sredinu ili ljudsko zdravlje, njihova efikasna implementacija zahteva kvalifikovane stručnjake i robustan regulatorni okvir.

Da bi ste poslušali najnoviju, petu, ujedno i pretposlednju epizodu serije na našem podkast sajtu kliknite OVDE, ili poslušajte na Spotify-u.

Prva epizoda: Priroda nije prirodna

Druga epizoda: Od nestajanja godišnjih doba do suša koje traju mesecima

Treća epizoda: Invazivne vrste mogu izazvati značajne ekološke promene u okolini

Četvrta epizoda: Ne samo zagađenje, već i suša predstavljaju značajan problem

Podkast seriju Ravnica koja se suši pripremaju Qubit iz Mađarske i Fondacija Sloboda Štampe iz Srbije. Ova serija je deo WePod kolaborativnog projekta koji podržava Kreativna Evropa, program Evropske komisije.

Narator je bila Ljudmila Janković Gubik, novinarski i istraživački rad obavio je Andras Tot i Balaž Žužana, zvučni dizajn potpisuje Dominik Tar, dok urednik je bio Alexander Damiano Ricci. Producentkinja serije je Ana Ribera, a koordinator produkcije je Alexander Damiano Ricci. Izradu ovog sadržaja podržala je Evropska unija. Izrečena mišljenja i stavovi su mišljenja autora i ne odražavaju nužno stavove Evropske unije, koja ne snosi odgovornost za sadržaj.