Grupa od oko 350 lekara okupljenih u neformalnoj grupi „Ujedinjeni protiv kovida“ u otvorenom pismu Vladi Srbije i ostalim nadležnim institucijama ogradila se od republičkog Kriznog štaba za borbu protiv kovida-19 i zatražila njegovu smenu, navodeći da se Srbija našla u javno-zdravstvenoj katastrofi.

Kako prenosi danas televizija N1, lekari koji su svojim potpisima stali iza otvorenog pisma zahtevaju i da se formira novi Krizni štab, da se istraže navodi o zataškavanju podataka, kao i da se „stane na put zastrašivanju i politizaciji koji narušavaju lično dostojanstvo zdravstvenih radnika“.

Lekari u pismu navode da su se odlučili za javno istupanje „jer ne vide drugo rešenje za javno-zdravstvenu katastrofu u kojoj se naša država nalazi„, povodom epidemije korona virusa, kao i da ih na to obavezuje i Hipokratova zakletva i opšta etika.

„Potpuno popuštanje protivepidemijskih mera u predizbornom periodu (mitinzi, utakmice, turniri, proslave) dovelo je do gubitka kontrole nad epidemiološkom situacijom i to se nikako ne može opravdati stručnim motivima“, ocenili su oni.

Kako su u otvorenom pismu naveli, konfuzija povodom broja obolelih i preminulih je izazvana neslaganjem sa statističkim i epidemiološkim očekivanjima, saznanjima iz svakodnevnog rada, te kontradiktornim izjavama u javnosti“.

Lekari navode da je „sve to ozbiljno uzdrmalo zdravstveni sistem i narušilo poverenje i građana i zdravstvenih radnika u isti, i da iz tog razloga žele da se ograde od republičkog Kriznog štaba za borbu protiv kovida-19″.

Među njihovim zahtevima je između ostalog i da se javnosti objasni nadležnost nad bazom i za COVID portal, da se organizuje postupak pouzdanog utvrđivanja broja zaraženih, obolelih i umrlih od kovida-19, kako u opštoj populaciji, tako i među zdravstvenim radnicima.

Potpisnici otvorenog pisma traže i da odgovornost za štetu preuzme Krizni štab u celini, kao i da se formira novi krizni štab koji bi činili eksperti sa dokazanim stručnim i moralnim kvalitetima, a da javnosti i novim članovima treba razjasniti uzroke neuspeha trenutnog saziva tog tela.

Lekari traže i nezavisnu istragu o tome da li su podaci bili namerno zataškavani, i utvrđivanje odgovornosti za to.

„Pozivamo vlasti da brzo reaguju, u skladu sa teškom trenutnom situacijom. Pozivamo građane da poštuju epidemiološke preporuke uprkos njihovom kasnom dolasku. Pozivamo kolege da stanu uz nas, jer jedini način da pobedimo strah koji vlada u zdravstvu je da svi stanemo zajedno“, navodi se u otvorenom pismu.

Dr Milošević: Krizni štab donosio odluke pod uticajem politike

Jedan od potpisnika otvorenog pisma Vladi Srbije, dr Aleksandar Milošević rekao je da su članovi tog tela pogrešili kada su dozvoli da se ključne odluke donose pod uticajem politike.

Lekar ne treba da laže svog pacijenta. Treba da ga podrži, da mu da nadu, ali ne da ga laže“, rekao je za Nova.rs urolog Milošević, koji je bio direktor Gradske bolnice Zvezdara.

„Situacija je katastrofalna. Ključne odluke koje su donesene u borbi protiv epidemije bile su političke, što je uvek pogubno“, rekao je Milošević.

On je naglasio da je ključna greška članova Kriznog štaba što su menjali svoje stavove i predložene mere pod uticajem politike i što su dozvolili da se pred izbore napravi euforija da je pobeđen virus.

„Nije trebalo da se mere relaksiraju tako naglo i ođednom. Mislim da su pojedine mere bile preterane u startu. Trebalo je polako ulaziti u te mere i zavisno od toga šta traži situacija, ublažavati ih ili pojačavati. Ovo tek ostaviti velike posledice i na psihu građana, a posredno i na njihovo ukupno zdravlje, jer ljudi su potpuno izgubili poverenje“, upozorava Milošević.

Kada je reč o zahtevu da se izabere novi krizni štab, veruje da bi u njemu trebalo da bude mesta za epidemiologa Zorana Radovanovića.

„Čini mi se da je doktor Radovanović sve vreme nastupao odmereno. Ne znam da li bi on hteo, jer je u penziji. Nisam stručnjak za epidemiologiju, ali verujem da tu ima još stručnih ljudi, verovatno i mlađih stručnjaka, koji bi mogli da daju svoj doprinos i koji bi u svojim odlukama bili nezavisni“ naglašava.

Mada je jedan od potpisnika otvorenog pisma u kom se traže promene, Milošević ne očekuje konkretnu reakciju nadležnih na stavove iznete u pismu.

„Ne očekujem ništa, osećao sam moralnu obavezu da to potpišem i da nešto uradim, ali mislim da smo svi osuđeni na propast„, zaključio je dr Milošević.

(Beta)

Foto: Pixabay