On je najavio i da će se savremeni kulturni stvaraoci u Subotici, uskoro obratiti javnosti nekom zajedničkom akcijom, zajedničkim delovanjem i iskrenim planom za „skidanje kulture sa aparata, i to ne zbog eutanazije kulture, već njenog vraćanja iz kome“.
Producent lokalnih kulturnih događaja u Subotici Dejan Vujinović izjavio je za portal Slobodna reč da je kultura u Subotici „na aparatima“, da je stanje vrlo loše i da bi njegov odgovor bio isti i pre šest meseci, pre početka epidemije korona virusa.
„Čak i ako pohvalimo pojedine gradske institucije kulture, deo nezavisnog sektora koji se bavi festivalskom industrijom i nezavisnom kulturnom produkcijom, ili neke pojedince za nemerljiv doprinos razvoju kulture našega grada, kultura je i dalje na aparatima. Bojim se ne samo na kiseoniku, nego i na respiratoru, što njen povratak u normalan životni ciklus čini znatno težim“, kaže Vujinović.
Prema njegovim rečima, kultura je sistemski zapostavljena na svim nivoima, a što je odraz svih društvenih okolnosti koje nas okružuju, uticaja dominantnih medija i dominantne politike, čiji diskurs jednostavno ne koristi bilo koji komunikacijiski mehanizam koji u sebi uključuje kulturu ili obraćanje ka onom skromnom procentu građana zainteresovanih za kulturu.
“Iako bi gradske sredine trebalo da budu te koje nas ’čupaju’ iz poražavajućih proseka, motor kulturnog opismenjavanja i beočuzi zdravog kulturnog okvira, svedoci smo preslikavanja klišea kulturnih (ne)politika po toj vertikali republika-pokrajina-lokal. Reč je zapravo o zanemarljivim procentima, time i potpunom ’ubijanju’ kulturnog života na periiferiji“, smatra Vujinović.
Iako smo možda poverovali da će u mnogim oblastima društvenog delovanja aktuelna pandemja dovesti do vraćanja na „fabričko podešavanje“ i normalizaciju odnosa, pa na primer i u kulturi, ispostavlja se da će izlaz biti mnogo teži i neizvesniji, kaže Vujinović i dodaje da je to naročito simptomatično usled nedostatka sistemske podrške i obezbeđivanja minimuma opstanka kulture.
Dodao je da savremeni kulturni stvaraoci u Subotici ne dobijaju dovoljnu podršku i da je lokalni konkurs za kulturu veoma skroman i nedovoljno precizno definisan, na šta su kulturni delatnici već ukazivali pre nekoliko godina.
„Odgovor koji smo tada dobili od Gradske uprave, pozivao se na to da je konkurs usklađen sa republičkim i da je po zakonu. Međutim, ta konstatacija trpi mnoge kritike, a kompromisi koji se čine prilikom dodele sredstava, ne doprinose razvoju kulture našega grada“, smatra Vujinović.
On je najavio i da će se savremeni kulturni stvaraoci u Subotici, uskoro obratiti javnosti nekom zajedničkom akcijom, zajedničkim delovanjem i iskrenim planom za „skidanje kulture sa aparata, i to ne zbog eutanazije kulture, već njenog vraćanja iz kome“.
„Brza rešenja ne postoje. Samo sistemska. A ko će ih pokrenuti i izneti, i da li će, ostaje da se vidi. Ako je već naša generacija ostala uskraćena za mnoge pomenute kulturne sadržaje, nadamo se da naša deca neće“, kaže Vujinović.
Inače, Dejan Vujinović je dugogodišnji producent lokalnih kulturnih događaja u Subotici i umetnički direktor „Etnofesta“, idejni tvorac subotičkog „Jazzire“ festivala i menadžer više projekata pod okriljem programa “Kreativna Evropa” tokom prethodnih 10 godina.
Natalija Jakovljević (Slobodna reč)
Dejan Vujinović, naslovna fotografija: Natalija Jakovljević
Realizaciju ovog projekta podržala je Fondacija za otvoreno društvo