Konačno jedna dobra vest u ovim katastrofalnim vremenima.
Ministar za socijalnu ravnopravnost Radoslav Neradović, najavio je da će bezuslovni osnovni dohodak biti uveden u Srbiji još ove godine. U svom obrazloženju, ministar je objasnio da je kriza koju je proteklih godinu dana izazvao korona virus pokazala, da trenutni sistem raspodele raspoloživih resursa ne pruža dovoljnu sigurnost najugroženijim društvenim grupama, međutim, ekonomska snaga države omogućava ovo rešenje.
Ideja o ovom, u našim krajevima manje poznatom obliku prihoda, pojavila se već vekovima ranije, 1795. godine, u brošuri Tomasa Pejna, političara i novinara rođenog u Engleskoj. Bezuslovni osnovni dohodak je takav sistem socijalnog osiguranja, u kojem svi članovi političke zajednice – odnosno svi građani – imaju pravo na dohodak koji se redovno isplaćuje na individualnoj osnovi i bezuslovno – navodi se u Wikipediji. Drugim rečima, pojednostavljeno: ne treba da radite, pa ćete ipak imati platu!
Ovo rešenje, koje na prvi pogled može izgledati zapanjujuće i neverovatno, ima iznenađujuće bogatu međunarodnu prošlost i praksu.
Prvo je eksperimentalno predstavljeno u jednom gradu u Kanadi između 1974. i 1979. godine, a zatim 2016. godine u istoj zemlji u čitavoj provinciji (Ontario). U Nemačkoj je nekoliko stranaka u svoje programe uvrstilo uvođenje bezuslovnog osnovnog dohotka, a 2008. peticiju je potpisalo više od 50.000 ljudi, a u Berlinu je organizovano nekoliko demonstracija u prilog uvođenju osnovnog dohotka. U Finskoj su otišli i korak dalje, od januara 2017. godine finska vlada je na eksperimentalnoj osnovi tokom reprezentativne statističke selekcije uvela instituciju bezuslovnog osnovnog dohotka za odabranu grupe. Ali ova ideja je već zaživela i u našem neposrednom okruženju: Dijalog za Mađarsku je bila prva stranka u Mađarskoj, koja je usvojila i uvrstila ovaj koncept u svoj program.
Sada međutim, izgleda da Srbija ovim neočekivanim, ali hrabrim potezom pretiče ove evropske pokušaje i po tome prednjači na kontinentu. A ljudi kod nas mogu odahnuti: konačno će nestati egzistencijalne brige, strah od gubitka posla ili neizvesne budućnosti.
Dragi čitaoče, ako ste stigli do ovde sa čitanjem, onda moram ponovo da vas upozorim: ne verujte uvek svemu što je napisano! Srbija ni nema ovakvo ministarstvo, a nema ni ministra sa ovakvim imenom. Međutim, bio je 1. april… Tako da se nadam da ćete mi zbog toga oprostiti ovu malu ludost.
Mada, u stvari: ko zna šta nosi budućnost?
Peter Kokai (Slobodna reč)
Novac, zarada, naslovna fotografija: Pixabay