Nagrade, priznanja, svetska slava – ovako može da se rezimira godinu i po dana dr Katalin Kariko: ona je u intervjuu za Čaladi Ker rekla da je prošle godine shvatila da je ono na čemu decenijama radi preko noći postalo važno za ceo svet. Danas je ova biohemičarka nesumnjivo jedan od najpriznatijih i najpoznatijih mađarskih naučnika na svetu. Njeno delo je nedavno dalo nedvojben odgovor na pitanje kako rezultati višedecenijskih osnovnih istraživanja stižu do primene i koja će biti njihova naučna i društvena korist, kao i uloga, za vreme jedne pandemije.
Katalin Kariko se 2013. godine pridružila nemačkom BioNTech-u, gde je mogla dalje da razvija rezultate svojih osnovnih istraživanja. 2020. godine je kompanija sarađivala sa jednom multinacionalnom farmaceutskom kompanijom na proizvodnji vakcine protiv Covid – 19, koja je sada poznata i koristi se širom sveta. Inovacijom Katalin Kariko čovečanstvu su se otvorili novi načini lečenja i terapije, zasnovane na vakcini.
Kao rezultat svog višedecenijskog istraživanja, 2021. godine je odlikovana sa skoro pola stotine počasti i / ili nagrada. Među njima se ističu američka nagrada Rozenstil (Rosenstiel), a među mađarskim priznanjima nagrade Sečenji (Széchenyi) i Semelvajs (Semmelweis), kao i titula počasnog doktora nauka, koju je preuzela 4. septembra na Fakultetu Filozofskih i Društvenih Nauka u Segedinu, na otvaranju nove školske godine, a koji je bio i događaj koji je otvorio niz događaja Centenariuma segedinskog fakulteta.
Na ceremoniji otvaranja nove školske godine na Fakultetu u Segedinu, prvo što smo pitali svetski poznatu biohemičarku bilo je kako podnosi čitavu tu halabuku koja se razvila oko nje?
-Hvala na pitanju, dobro sam, iako me od novembra mnogo više traže, ali nažalost, ne mogu više svima da udovoljim. Jako puno putujem, idem sa događaja na događaj, konsultujem se, a takođe radim i puno radno vreme, ali mi je zdravlje prioritet. Ponestalo mi je energije. Umorila sam se. Zato ne mogu više da prihvatim ni sve intervjue – rekla je za Čaladi Ker svetski poznata biohemičarka.
Šta Katalin Kariko danas vidi u ogledalu, a šta je videla pre dve godine? Šta je razlika?
-Nema razlike. Ja nikada nisam želela da postanem svetski poznat istraživač. Međutim, prošle godine sam shvatila da je ono, na čemu ja decenijama radim postalo preko noći važno za ceo svet, pa ipak nisam nijednom razmišljala o tome kakvu ću ja nagradu dobiti ako dođe do konačnog, upotrebljivog rezultata ovog osnovnog istraživanja. Ja imam šezdeset i šest godina, novac me neće promeniti. Neću kupiti ni dijamantski prsten niti skup automobil.
Šta je tajna uspeha?
-U proteklom periodu sam se susrela sa mnogo mladih ljudi, i dosta njih me je pitalo to isto. Poslednjih četrdeset godina sam radila na mnogo eksperimenata i istraživanja, te su za mene male i velike pobede u laboratoriji uvek bile uspeh. One su me usrećivale. Na osnovu njih sam mogla da nastavim dalje i planiram. Nijedna osoba ne može postati dobar istraživač ako uvek samo sanja o tome kako da bude slavna i bogata. Istraživač može imati jedan cilj: da razume procese. Možemo sanjati o takvim stvarima i postaviti sebi takve ciljeve, koji nisu van naše kontrole.
Da li je veći teret za ženu da bude priznata i poznata?
-Za sada ne nalazim da je to tako. Dodala bih da su mi do sada u mom poslu muški rukovodioci uvek pomagali, a oni koji su me degradirali, eventualno otpustili su nažalost obično bile žene. Verujem da ako je neko dobar vođa, bez obzira da li je ženskog ili muškog pola, zna kako da pomogne svojim saradnicima da vremenom napreduju.
Nalazite se na vratima Nobelove nagrade. Da li ste svesni toga?
-Nisam. Iako je moja majka kad sam bila studentkinja, nakon rezultata mojih prvih eksperimenata čekala, da moje ime objave na radiju. Uzalud sam joj rekla da pored mene još stotine istraživača širom sveta radi na tome da njihov rad bude priznat, ona je verovala da ću jednog dana biti ja koja će se istaći.
I istakli ste se. Dobitnik ste više od pedeset priznanja i nagrada. To vam je otvorilo nova vrata. Na čemu trenutno radite?
-Pored toga što pokušavam da odgovorim na pozive, i u Segedin sam stigla iz Nemačke, gde sam se srela sa vođama Svetske zdravstvene organizacije (WHO) i nemačkom kancelarkom Angelom Merkel, trudim se da što više čitam. Svakog dana izađe barem stotinu naučnih članaka, koje ne bih želela da propustim, jer je čitanje istih za mene ključ mog razvoja.
Kome preporučujete treću dozu vakcine i da li ste je vi već primili?
-Da, jesam. Treća doza je potrebna onima koji su primili i prvu i drugu dozu vakcine, ali nisu razvili imunitet. Naime, to je zato što ako se to ne dogodi, postoji mnogo veća šansa da se zaraze. Zbog toga im je potrebna treća doza. S druge strane, preporučuje se i onima koji imaju prekomernu težinu, dijabetes ili eventualno respiratorne bolesti, jer je veća verovatnoća da će biti hospitalizovani ako dobiju korona virus. Međutim, onima koji imaju odgovarajući nivo antitela, ali na primer imaju malo dete ili se kreću u okruženju u kom je veća verovatnoća da će se sresti sa inficiranima, preporučuje se treća doza vakcine – rekla je Katalin Kariko.
Nekoliko dana nakon ovog intervjua, stigla je vest, da je modifikovana DNK tehnologija omogućila brzi razvoj vakcina protiv COVID – 19, tj. svetsko otkriće, koje je zasluga istraživačkog para Katalin Kariko i Drua Vajsmena (Drew Weissman). To je priznato nagradom Breakthrough za 2022. godinu, koja odaje priznanje pionirima mDNK (mitohondrijalne, prim. prev.) kategorije nauke. Nagrada, uz koju ide i novčana naknada od tri miliona dolara, naziva se i „naučni Oskar“, a Katalin Kariko je postala prvi mađarski naučnik koji je dobio ovo prestižno priznanje.
Tamara Poša
Foto: privatna arhiva