Povodom slučaja koji se 27. aprila 2022. godine dogodio u Narodnoj bašti u Senti, a o kom je pisala naša novinarka Margareta Tomo u članku pod nazivom „Maloletnici drže Senćane u strahu“, objavljujemo zvaničnu izjavu Centra za socijalni rad u Senti, objavljenu na njihovoj zvaničnoj FB stranici. Napominjemo da izjavu prenosimo u celosti, bez ikakvih ispravki.
„Zvanična izjava CSR Senta o slučaju napada na majku i dete
Dežurni radnik Centra za socijalni rad Senta je dana 27. aprila 2022. godine od strane Policijske stanice Senta telefonskim putem obavešten o napadu četvorice maloletnika nad jednom ženskom osobom koja je bila u društvu četvorogodišnjeg sina, a koji događaj se desio u Narodnoj bašti u Senti. Službena lica Policijske stanice Senta su već posle 20-tak minuta posle incidenta, pronašli učinioce, a roditeljima izrekli prekršajne prijave. Tim stručnih radnika CSR Senta je već sledećeg dana pozvao roditelje i decu u prostorije CSR Senta, i ozbiljno popričao o njihovim postupcima i posledicama po njih. Načinjen je Plan usluga u kojem su definisane oblasti na kojima će se raditi, a to su: Porodične relacije i odnosi, Vršnjački odnosi, Poštovanje društvenih normi i zakona i Iskrena komunikacija. Taj plan usluga su potpisali, pored dece i roditelja, i predstavnik policijske stanice Senta i naši stručni radnici. Porodica se svakodnevno prati, razgovara se sa njima i posećuje dva puta nedeljno.
Centar za socijalni rad Senta kod ovakvih i sličnih slučajeva postupa po Zakonu o maloletnim učiniocima krivičnih dela i krivičnopravnoj zaštiti maloletnih lica. Izbor i izricanje krivičnih sankcija maloletnicima je u funkciji suda, javnih tužilaca, branioca, predstavnika organa socijalne zaštite i policije. Izbor vaspitne mere je isključivo „u rukama suda“ te sud pri izboru vaspitne mere uzima u obzir uzrast i zrelost maloletnika, stepen poremećaja u društvenom ponašanju i druga svojstva njegove ličnosti.“
Iako neke formulacije nisu baš sasvim jasne, kao ni to šta po zakonu znači „ozbiljno popričati“ sa nekim, jasno je da je istupanje mlade majke u javnost i medijsko praćenje celog ovog nemilog slučaja urodilo bar nekim plodom.
Napominjemo da u Zakonu o maloletnim učiniocima krivičnih dela i krivičnopravnoj zaštiti maloletnih lica u Osnovnim odredbama, u odeljku Uzrast učinioca, Član 13, piše sledeće:
Maloletnik je lice koje je u vreme izvršenja krivičnog dela navršilo četrnaest, a nije navršilo osamnaest godina.
Mlađi maloletnik je lice koje je u vreme izvršenja krivičnog dela navršilo četrnaest, a nije navršilo šesnaest godina.
Stariji maloletnik je lice koje je u vreme izvršenja krivičnog dela navršilo šesnaest, a nije navršilo osamnaest godina.
U Drugom delu, Krivičnopravne odredbe o maloletnicima i odredbe materijalnog krivičnog prava, 1. Vaspitni nalozi, Opšta pravila, Član 5, piše:
Prema maloletnom učiniocu krivičnog dela mogu se primeniti jedan ili više vaspitnih naloga za krivično delo za koje je propisana novčana kazna ili kazna zatvora do pet godina.
Vaspitni nalog prema maloletniku može primeniti nadležni javni tužilac za maloletnike ili sudija za maloletnike.
Uslovi za primenu vaspitnog naloga su: priznanje krivičnog dela od strane maloletnika i njegov odnos prema krivičnom delu i oštećenom.
U delu Vrste vaspitnih naloga, Član 7, navodi se sledeće:
Vaspitni nalozi su:
1) poravnanje sa oštećenim kako bi se naknadom štete, izvinjenjem, radom ili na neki drugi način otklonile, u celini ili delimično, štetne posledice dela;
2) redovno pohađanje škole ili redovno odlaženje na posao;
3) uključivanje, bez naknade, u rad humanitarnih organizacija ili poslove socijalnog, lokalnog ili ekološkog sadržaja;
4) podvrgavanje odgovarajućem ispitivanju i odvikavanju od zavisnosti izazvane upotrebom alkoholnih pića ili opojnih droga;
5) uključivanje u pojedinačni ili grupni tretman u odgovarajućoj zdravstvenoj ustanovi ili savetovalištu.
Ozbiljan razgovor se doduše ovde ne pominje, ako ćemo o zakonu, ali je barem učinjen prvi korak ka rešavanju ovog gorućeg i velikog problema.
Senta (Foto: vojvodinago.com)