Projekat PP Youth Helpers (PPYH) započeo je u jesen 2024. godine kao prekogranična saradnja između Mađarske i Srbije. Njegov cilj je prevencija sve učestalijeg vršnjačkog nasilja i zlostavljanja među mladima. Glavni partner na projektu je Dél-alföldi Ifjúsági Életmód és Szabadidő Alapítvány (Fondacija za omladinski stil života i slobodno vreme) iz Segedina, dok su partnerske organizacije u Srbiji Udruženje „Iuventus Ventus“ i Udruženje za mentalnu higijenu „Antropos“ iz Subotice.
Udruženje „Antropos“ osnovano je 2010. godine okupljanjem stručnjaka iz Vojvodine, sa ciljem unapređenja mentalnog zdravlja zajednice i podrške mladima u razvoju emocionalne otpornosti i dugoročnih strategija suočavanja sa životnim izazovima. Organizacija je u prethodnim godinama realizovala brojne projekte i radila sa mladima.
Primarna ciljna grupa projekta PPYH su učenici srednjih škola, kao i nastavnici, omladinski radnici, stručni saradnici i socijalni radnici koji kroz mentalno-higijensku podršku mogu razumeti fenomen i dinamiku nasilja, a kroz praktične radionice naučiti kako da promovišu zdrave međuljudske odnose i razvijaju adaptivne strategije suočavanja, čime se smanjuje mogućnost nasilja i konflikata.
Projekat realizuje prevenciju vršnjačkog i online nasilja kroz višeslojni intervencioni model koji uključuje ciljanu obuku stručnjaka i razvoj metodološkog priručnika. Priručnik se fokusira na ključne oblasti kao što su psihološki aspekti nasilja, prevencioni pristupi i alternativni omladinski alati (npr. tehnologija, sport, samoodbrana), pravna svest i razvoj komunikacijskih kompetencija. Razvoj priručnika prethodila je kvantitativna procena potreba, a u njegovoj izradi učestvovali su i mladi i stručnjaci kroz višekratno testiranje i usavršavanje. Finalni metodološki priručnik biće dvojezično objavljen i distribuiran školama, omladinskim centrima i nevladinim organizacijama, čime će se doprineti razvoju zajedničkog profesionalnog jezika i kulture intervencije u prevenciji nasilja.
Nakon procene potreba, prvi korak u testiranju metodološkog materijala bila je obuka stručnjaka koji rade sa mladima, a koja je obuhvatila ključne principe i poglavlja metodološkog priručnika. Obuka je održana od 7. do 9. marta 2025. godine u organizaciji Udruženja „Antropos“ pod nazivom „Prevencioni metodi za smanjenje vršnjačkog nasilja“ u Palickom Mađarskom kulturnom udruženju. Predavači su bili iz Segedina i Vojvodine. Berényi Emőke (literaturni terapeut, stručnjak za mentalno zdravlje, profesor mađarskog jezika) predstavila je metodu savetodavnog razgovora sa mladima, Béres Szinita (učitelj, organizator zajednice na obuci) govorila je o važnosti i mogućnostima vršnjačke edukacije. Predstavnici Udruženja „Antropos“ predstavili su alternativne metode rešavanja konflikata kroz praktične radionice. Predstavnici Udruženja „Iuventus Ventus“ (Plavšić Anikó – teolog, pastoralni psiholog, mentalni higijeničar i Hulló Zsófia – omladinski radnik, organizator zajednice na obuci) vodili su učesnike u psihološke aspekte školskog nasilja, mogućnosti prevencije i osnove vođenja radionica i kampova. Predstavnici Fondacije za omladinski stil života i slobodno vreme iz Segedina, Dr. Császár-Faragó Zita (advokat, medijator) i Dr. Vargáné Hent Cecília (psiholog, specijalista krizne intervencije, specijalista za obradu gubitka) predstavili su metode nenasilne komunikacije i mogućnosti prevencije online zlostavljanja. Tokom obuke, učesnici su se upoznali i sa alternativnim prevencionim metodama kao što su prva pomoć, prava i samoodbrana, kroz predavanja Dr. Hernádi Gyula (advokat) i Tóth Ferenca (instruktor). Takođe, diskutovano je o inovativnim tehnologijama za prevenciju nasilja, kao što je upotreba 3D štampača, kroz predavanja Dr. Námesztovszki Zsolta (doktor tehničkih nauka, profesor informatike) i Námesztovszki Tímea (digitalni edukator).
Na osnovu povratnih informacija učesnika, planirana je dalja izrada i unapređenje metodološkog materijala.
Projekat ne samo da razvija prevencione alate, već doprinosi jačanju kompetencija stručnjaka u regionu, produbljivanju mentalno-higijenskog pristupa i dugoročnoj održivosti psihosocijalne podrške mladima.