Elektrodistribucija Srbije (EDS), počeće da primenjuje član 197a Zakona o energetici u vezi sa obračunskim periodom u junu, što je prema njihovim rečima u skladu sa evropskom praksom i zahteva da se očitavanje brojila vrši barem jednom godišnje.
-Da bi i korisnicima i nama bilo bolje, odlučili smo da EDS očitava brojila svaka tri meseca. Zakon takođe omogućava korisniku i to, da ako želi, sam dostavi stanje brojila, čime preuzima ulogu samočitača – rekla je Biljana Komnenić, vd direktora Elektrodistribucije Srbije.
Prema njenim rečima, građani mogu da dostave stanje brojila na više načina između 1. i 6. svakog meseca, što im omogućava da sami prate potrošnju električne energije. Stanje brojila moguće je dostaviti putem mobilne aplikacije, putem mail-a, na sajtu EDS-a, telefonom i u korisničkim centrima lokalnih distributera električne energije.
Prema informacijama EDS-a preko aplikacije je moguće prijavljivanje stanja brojila. Nakon instaliranja aplikacije morate odabrati svetlo-plavu ikonu „prijavi stanje brojila“, zatim uneti opštinu, osnovne podatke, poslati fotografije stanja brojila. Korisnici na stranici EDS-a takođe mogu pronaći i „očitana stanja brojila“. a tu se mogu naći i kontakt informacije za slanje putem e-maila i telefona.
Od 1. juna, stanje brojila će biti moguće prijaviti i preko novoosnovanog korisničkog centra, na besplatni broj 0800 360 300.
Svakog meseca EDS dobavljaču električne energije pošalje zabeležene, dostavljene ili procenjene podatke o potrošnji, na osnovu očitavanja brojila, a za potrebe izdavanja računa.
Zaposleni u EDS-u će svaka tri meseca očitati brojila na licu mesta, a u periodu između dva očitavanja – ukoliko korisnik ne dostavi stanje brojila – primenjivaće se član 197a stav 3 Zakona o energetici. Pošto verovatno niko od nas ne zna kako on glasi, a da nije pravnik uskostručno fokusiran na pomenuto evo i člana:
Obračunski period
Član 197a
Operator sistema je dužan da očitavanje brojila električne energije vrši u skladu sa ovim zakonom i propisima donetim na osnovu ovog zakona, pri čemu:
1) obračun se izdaje na osnovu stvarne potrošnje najmanje jednom godišnje;
2) ako krajnji kupac nema ugrađeno brojilo koje operatoru omogućava očitavanje na daljinu, ili ako kod krajnjeg kupca nije omogućeno očitavanje na daljinu, informacije o obračunu zasnovane na stvarnoj potrošnji stavljaju se na raspolaganje krajnjem kupcu najmanje svakih šest meseci, ili svaka tri meseca na zahtev;
3) ako krajnji kupac nema ugrađeno brojilo koje operatoru omogućava očitavanje na daljinu, ili ako kod krajnjeg kupca nije omogućeno očitavanje na daljinu, obaveze iz tač. 1) i 2) ovog člana mogu da se ispune uz pomoć sistema redovnog samoočitavanja od strane krajnjeg kupca, pri čemu krajnji kupac obaveštava operatora o očitanom stanju brojila, a operator sistema ima pravo provere dostavljenih podataka od strane krajnjeg kupca. Obračun ili informacije o obračunu mogu se zasnivati na procenjenoj potrošnji ili paušalnom iznosu samo ako krajnji kupac ne dostavi rezultate očitanja brojila za određeno obračunsko razdoblje;
4) ako krajnji kupac ima brojilo koje operatoru omogućava očitavanje na daljinu, tačne informacije o obračunu zasnovane na stvarnoj potrošnji pružaju se barem jednom mesečno, pri čemu te informacije takođe mogu biti dostupne putem interneta i ažuriraju se onoliko često koliko to omogućavaju korišćeni uređaji i sistemi za merenje.
To znači da će se procena potrošnje zasnivati na prethodnim podacima o potrošnji korisnika, kao i na algoritmima i softverskim modelima, kako su saopštili iz EDS-a.
Iz EDS-a su takođe dodali da je većina odredbi Zakona o energetici zasnovana na evropskom modelu. U regionu i EU, na primer u Nemačkoj i Češkoj, očitavanja brojila se vrše jednom godišnje, na drugim mestima tromesečno ili polugodišnje.
Za korisnike koji imaju instalirano pametno brojilo, očitavanje brojila se daljinski očitava i to isključivo od strane EDS-a, jednom mesečno. Do sada je instalirano oko 600 000 pametnih brojila.
Brojila za struju (Foto: mondo.rs)