Srpski predsednik se prošle nedelje pripremao za grandiozno saopštenje. Prvo je najavio da će uskoro saopštiti, kako će od sledeće godine podržavati roditelje koji će dobiti dete. Govorio je o sveobuhvatnoj podršci, a onda se ispostavilo da će za prvo dete umesto 100 000, roditelji dobijati 300 000 dinara. Ova podrška će svakako pomoći roditeljima, makar u osamostaljivanju, ili da pokriju troškove oko deteta. Ali sada dolazi ono čuveno ALI!

U Srbiji je 2006. godine rođeno 70 997 dece, a 2020. samo 61 692. To je za petnaest godina manje za skoro petnaest hiljada, a broj umrlih je skoro duplo veći.

Ako je cilj zaista povećanje nataliteta, onda po mom mišljenju ne treba (samo) finansijski podsticati rađanje dece. Kao majka dvoje dece, iz iskustva pišem da podizanje dece nije samo finansijsko pitanje. Za rađanje i vaspitavanje deteta potrebna je podrška u svim oblastima života. Potrebna je sistemska promena, a tu neće pomoći trista hiljada dinara, ili deset – dvanaest hiljada mesečno, što se plaća godinama posle drugog ili više deteta.

Sa ovim novcem neće se moći rađati u dostojanstvenijim uslovima, neće biti manje ponižavanja u porođajnoj sali, neće biti ukusniji bolnički doručak. Prava i osećanja žena neće biti više poštovana, jer zbog okrutnog postupanja mnoge ne bi rodile drugo dete ni za duplo više novca.

Kada govorim o promenama unutar sistema, takođe mislim da žene ne bi smele da budu otpuštene sa posla ako im je kasnije dete možda češće bolesno nego što bi „trebalo“. Ne bi se smelo dozvoliti da plate kasne mesecima, dok su majke na porodiljskom odsustvu. Ne bi se smelo dozvoliti da ih ne zapošljavaju samo zato što još nisu rodile ili imaju troje i više dece, jer je to ogroman rizik za poslodavca.

Ni to ne bi smelo da se dozvoli, da 23 posto dece u Srbiji gladuje, a prema zvaničnim podacima, toliko maloletnika živi ispod egzistencijalnog minimuma. Niti bi trebalo dozvoliti da svako naselje nema svoje normalno igralište, vrtić na dohvat ruke, i da se ne tresemo od pomisli da naše dete neće biti primljeno u jaslice, nego će ga sistem izbaciti, jer je drugačije.

Moraju se napraviti promene, ali 300 000 dinara nije za to dovoljno. Sve treba da se promeni da bi porodice imale volje da iznedre decu u Srbiji. Jer bi moja generacija možda i želela da rađa, ali sumnjam da će moja deca želeti ovde da zasnuju porodicu.

Deca u šetnji (Foto: halobeba.rs)