I pored toga što je premijerka – sa svoje strane i javno – stavila tačku na aferu Rio Tinto, talasanje oko vlade ne jenjava. Iz saopštenja datog novinarima jasno se vidi, da bi tehnologija ekstrakcije litijuma britansko-australijske kompanije izazvala ozbiljnu ekološku štetu u dolini reke Jadar kod Loznice (i njenoj široj okolini), međutim, ne slažu se svi sa ovom (ne)profesionalnom izjavom.

Pre svega Zorana Mihajlović, koja je godinama vodila Ministarstvo saobraćaja, a odnedavno vodi Ministarstvo energetike i rudarstva.

Oni koji pomno prate dešavanja u vezi ove teme, mogli su da čuju dugačko opravdanje Ane Brnabić za neposredno „izgnanstvo“ Rio Tinta. Iz ovoga se ispostavilo da – po njenom mišljenju – ekološke demonstracije koje su trajale nedeljama, uopšte nisu napajane iz domaćih izvora. Ona misli da su ih američke, engleske i nemačke fondacije finansirale i davale instrukcije uzavreloj masi. Između ostalih, ljudi iz Fondacije za otvoreno društvo su bili prilično eksponirani tokom cele akcije. Na kraju, ali ne i najmanje važno, novčano su pomagali antivladine pokrete – prema njenom ubeđenju.

Verovatno nije ni potrebno reći, da je kao i u mnogim slučajevima sveto uverenje vlasti, da ako slome vlast Aleksandra Vučića, mogu celu Srbiju da bace na kolena. Iz ovoga možemo zaključiti i to, da je u ovom delu Balkana važeča rečenica koja se pripisuje Luju XIV, Kralju sunca, a koja se nikada nije oglasila iz njegovih usta: Država, to sam ja (L’État, c’est moi, prim. prev ).

Inače, u prilično bezveznoj izjavi, Ana Brnabić je nevladine organizacije koje funkcionišu (i) u tri države nazvala licemernim, jer – kako je tvrdila – kritikujući rudarsku kompaniju na sva usta, u Srbiji zato podržavaju ove pokrete, da bi slabljenjem predsednika jačale moć Rio Tinta.

Svako ko želi da razume ovo podugačko objašnjenje, takođe treba da obrati pažnju, jer uključuje i događaje iz poslednjih dvadeset godina, koji olakšavaju odvraćanje pažnje publike.

Bilo bi teško odlučiti da li je vlada bila u pravu što je preko noći prekinula svaki kontakt sa „rudarima“, s obzirom da se iz jako friziranih podataka koji su gurnuti javnosti u oči praktično ništa nije moglo zaključiti.

Zabunu još više pogoršava izjava ministarke za rudarstvo na jednom TV kanalu u skoro isto vreme, po kojoj bi odbacivanjem Rio Tinta Srbija mogla da izgubi najmanje petanest milijardi dolara i mogućnost da postane lider u rudarenju litijuma u Evropi. Ovaj mineral igra sve značajniju ulogu u proizvodnji savremenih akumulatora, koji su preko potrebni električnim automobilima.

Za sada bi bilo šteta detaljisati o tome ko je u pravu. Međutim, kontradiktorni stavovi dve žene iako skromno, osvetljavaju uspavane protivrečnosti unutar beogradske vlade. Sigurno se mnogi još sećaju optužnica, odbrane i zakletve na vernost Šefu, nekada prvog čoveka Ministarstva unutrašnjih poslova, a sada Ministarstva odbrane. Skandal oko Nebojše Stefanovića je predsednik izgladio, pošto narod nije smeo da sazna „u kom grmu čuči zec“.

Sada je i pred TV gledaocima razlike među stavovima dve žene postala jasna. A samo pažljiviji čitaoci novina i TV gledaoci, mogli su da primete da žar nije sada počeo da tinja ispod pepela.

Naime, od kada premijerku nazivaju predsednicom, plavokosa Tuzlanka koja gazi pedeset i drugu, doktorant Ekonomskog fakulteta u Beogradu (državnog), muškim očima potpuno bezrazložno smatra Brnabićku rivalkom. Ima razloga da se pretostavi da je pre svega uticaj na odluke vlade ono što izaziva trvenja među njima, jer što se tiče kvalifikacija, potonje spomenuta nema čega da se stidi. Svoju univerzitetsku diplomu je stekla u Engleskoj. Njihovo sadašnje neslaganje običnom narodu suštinski ništa ne znači, ali će posle izbora u aprilu svakako postati jasno, ko više naginje izvršnoj srpskoj vlasti, u još uvek vladajućoj stranci. Zapravo, određene ranije indicije sugerišu da se ministarka rudarstva oseća zabetoniranom u političkom vrhu zemlje, s obzirom da je jedna od miljenica predsednika. Međutim, to će imati malo uticaja, ako se Vučić, kako u poslednje vreme naglašava, povuče iz politike. Koja će od dve žene ostati na sceni, otkriće se do maja.

Zorana Mihajlović i Ana Brnabić ne vide stvari na isti način (Foto: espreso.co.rs)