Kako javlja The Guardian, Japan je dobio još jedno ostrvo koje će dodati svojoj već impresivnoj kolekciji, nakon što je podmorska vulkanska erupcija 1200 kilometara južno od Tokija stvorila novu kopnenu masu.

Stručnjaci kažu da je malo ostrvo nastalo nakon serije erupcija koje su počele u oktobru u blizini ostrva Ivoto, koje je deo lanca ostrva Ogasavara u zapadnom Pacifiku.

Fukaši Maeno, vanredni profesor na Institutu za istraživanje zemljotresa Univerziteta u Tokiju, rekao je da je potvrdio da su se freatomagmatske erupcije – vrsta eksplozivnih erupcija koje su rezultat interakcije magme sa vodom – pojavile oko kilometar od Ivota, formirajući kopnenu masu od oko 100 metara u prečniku. Maeno, koji je leteo iznad lokacije krajem oktobra, rekao je novinskoj agenciji Kjodo da su se oblaci dima i pepela viši od 50 metara dizali svakih nekoliko minuta tokom erupcija. Takođe je video kako velike stene šibaju kroz vazduh i trake smeđeg plovućca, vrste kamena, kako plutaju u moru, koje je promenilo boju kao rezultat erupcije, izvestila je agencija Kjodo.

Ivoto, poprište jedne od najkrvavijih bitaka u Pacifičkom ratu i jedan od 111 aktivnih vulkana u Japanu, nalazi se u blizini drugog novog ostrva koje je nastalo nakon erupcije 2021. godine. Ostrvo Ivto je ranije bilo poznato kao Ivo Džima, ali su ga japanske vlasti preimenovale 2007. godine. U ovom području se dešavaju i inače dramatične eksplozije kao posledica vulkanske aktivnosti. Japanska meteorološka agencija saopštila je da su slične erupcije primećene u blizini Ivota između jula i decembra prošle godine i juna ove godine.

Maeno je rekao da je nedavna formacija ostrva dokaz da se magmatska aktivnost vratila u to područje. Novo ostrvo bi moglo da poraste i promeni oblik ako se erupcije nastave, ali bi takođe moglo i da nestane ispod talasa. Ostrva nastala na sličan način u tom području 1904, 1914. i 1986. godine su sva nestala usled erozije.

Nova ostrva sastavljena od pepela i fragmenat stena teško bi mogla da se odupru stalnom udaru talasa, ali bi nastavak vulkanske aktivnosti mogao da proizvede tokove lave koji na kraju formiraju tvrđu i izdržljiviju površinu.

2013. godine, nedelje vulkanske aktivnosti formirale su ostrvo koje se spojilo sa postojećim ostrvom da bi se stvorila nova kopnena masa koja je neko vreme ličila na psa iz crtanog filma Snupija. Ranije ove godine, geografi su rekli da se japanski arhipelag, za koji se ranije smatralo da se sastoji od četiri glavna ostrva i oko 6000 mnogo manjih i uglavnom nenaseljenih, zapravo sastoji od dvostruko više njih. Koristeći tehnologiju digitalnog mapiranja, Japanska uprava za geoprostorne informacije saopštila je da je identifikovala ukupno 14125 ostrva, to jest 7273 više nego što se ranije mislilo. Japan dobija nova ostrva, ali ih povremeno i gubi. Smatra se da je Esanbe Hanakita Kodžima, koji se nalazio 500 metara od obale Hokaida, neprimećemo skliznio pod talase 2018. godine.

Niko nije shvatio da je nestalo, sve dok autor Hiroši Šimizu nije posetio tu oblast da bi napisao nastavak svoje slikovnice o japanskim „skrivenim“ ostrvima.

Novonastalo ostrvo u Japanu (Foto: GettyImages)